Az egyetemkezdés egyik legizzasztóbb feladata talán a tantárgyfelvétel, ugyanis ez az első olyan eset, amikor magatoknak kell megszerveznetek az órarendeteket. Mit tehettek, ha ütközés van? Hogyan érdemes nekivágni a tantárgyfelvételnek? Összeszedtük.
Sok egyetemen a sikeres felvételi-értesítéssel együtt a Neptun-kódok is megérkeztek, a leendő egyetemisták pedig - igazi gólyaként - meg is kezdték az első kört a rendszerben (de ez sok esetben pánikolással végződött). Azért, hogy ne trauma legyen az első Neptun-utatok, összeszedtünk pár fontos dolgot nulladik lépésnek. Arról, hogy pontosan mikor és hogyan kell majd felvennetek az órákat, az egyetem tájékoztat majd benneteket, nektek csak néznetek kell az e-maileket, Neptunt vagy az egyetem Facebook-oldalát. Az alapokat viszont összeszedtük ebben a cikkben.
De mi történik akkor, ha ütköznek az óráitok?
A legtöbb egyetemen a Neptunban folyamatosan hirdetik meg a tárgyakat a következő félévre. Ezekből a kurzusokból az órarendtervező segítségével saját mintaórarendeteket is összeállíthatjátok. Nem kell azonban megijedni, ha az óráitok ütköznek.
Először is, előfordulhat, hogy a kurzust hibásan hirdették meg, vagy a későbbiekben még változtatnak az időpontján - ha a hibát észreveszik.
Amennyiben ez nem történik meg, úgy érdemes az érintett oktatóval konzultálni, és a HÖK-nek valamint a Tanulmányi Osztályon is jelezni a problémát. Ha csak átfedés van az óráitok között, akkor általában az is elegendő, ha az kurzust tartó oktatóval, oktatókkal egyeztettek, megoldható-e hogy korábban menjetek el vagy később érkezzetek az óráikra. Nyilván ebben a kérdésben döntő szempont melyik órán van katalógus, vagy előadás esetleg gyakorlat formában indul a kurzus.
Ha azonban nem kötelező tárgyaitok, csupán szabadon választható kurzusok, esetleg a testnevelésórák ütköznek, úgy érdemes azok helyett egy másik kurzust keresni, amelyet szabadon bele tudtok illeszteni az órarendetekbe.