A budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) fennállásának 20. évfordulója alkalmából az egyetem Bioetikai és Jogi Központja (CELAB) bioetikai előadásokat szervez a terület neves külföldi szakértőinek közreműködésével.
Október 11-én, kedden kerül sor Inez de Beaufort (rotterdami egyetem), 14-én, pénteken pedig Donna Dickenson (London School of Economics) angol nyelvű előadására Budapesten, a CEU Auditóriumában. Az előadásokat követő vitát Sándor Judit, a CELAB igazgatója vezeti.
Inez de Beaufort - aki a teológia és etika professzora a rotterdami Erasmus Egyetemen - az emberi élet kiterjesztésének etikai vonatkozásait tárgyalja Vajon szeretsz-e még, ha majd 128 éves leszek? címmel. Beaufort előadásában felteszi a kérdés, hogy mennyiben kényszer, mennyiben elvárás és mennyiben igazolható jogos emberi igényként az öregedés késleltetése.
Donna Dickenson a londoni egyetem emeritus professzora, írásaiban a reprodukciós jogokkal és a transzplantációval foglalkozik, Testvásár című könyvét a bioetikusokon kívül a szélesebb közvélemény is ismeri. Október 14-i, Kizsákmányolás és választás a globális petesejt-kereskedelemben című előadásában az emberi testrészek, petesejtek kereskedelmét elemzi etikai, jogi megközelítésen keresztül.
Fennállásának 20. évfordulóján a CEU tanszékei visszatekintettek tudományáguk területein az elmúlt két évtizedben elért legfontosabb eredményekre, értékelték oktatóik hozzájárulását az adott tudományterület fejlődéséhez és újabb tudományos kihívásokat neveztek meg szakterületükön.
MTI