Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Nagy-Britanniában eddig sem számított olcsó mulatságnak egyetemre menni, de a tandíjak jövő évtől tervezett emelése katasztrofális hatással lehet a felsőoktatási jelentkezésekre. A felvételizők számának visszaesésétől tartó rosszabb egyetemek tömegével hirdetnek "akciós helyeket" a legjobb eredményekkel jelentkező diákok számára, így próbálva a tehetséges, ám nem túl tehetős családokból jövő diákokat „rangon aluli” intézményekbe csábítani.
Az üzlet első ránézésre mindkét félnek előnyösnek tűnhet: a diák a jó eredményeiért cserébe viszonylag olcsón mehet egyetemre, az intézmény pedig több jelentkezőt kap, akik ráadásul a legtehetségesebb diákok közül kerülnek ki, így emelik az intézmény színvonalát, tanulmányi versenyekre küldhetők, és befektetésnek sem utolsók, hiszen az éves felsőoktatási rangsorokon javíthatják az egyetem pozícióját.
Az ilyen akciók mégis komoly vitákat indítottak az országban, az ellenzők szerint ugyanis nem másról van szó, mint hogy az érintett intézmények kihasználják a diákok anyagi helyzetét, és egyszerűen megvásárolják a jövőjüket, vagy ami még rosszabb, saját pr céljaikra használják fel őket – írja a brit Guardian egy szerdán megjelent cikkében.
Az országban különösen kényes téma a tandíj, hiszen Skóciát leszámítva nagyon magas költségekkel kell számolniuk a továbbtanulást választóknak, egy átlagos család - csakúgy, mint az Egyesült Államokban -, a gyerek születésétől kezdve gyűjti rá. A rossz gazdasági helyzetben azonban többen hitelfelvételre kényszerülnek, így az sem ritka, hogy egy frissdiplomás 40-50 ezer fontos (15 millió forintos) tartozással lép ki az egyetemről.
Ráadásul a most bevezetni tervezett kedvezményes helyek nagyobb része jó eséllyel a tehetősebb, nem feltétlenül erre rászoróló diákoknál landolhat, akik nem is feltétlenül tartanak majd erre igényt, míg töredéke juthat csak el azokhoz, akik minden lehetőséget megragadnak majd a továbbtanulásra.