Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Alacsonyabb a fizetésük, és elégedetlenebbek a karrierjükkel azok a frissdiplomások, akik nem a képzettségüknek megfelelő területen helyezkedtek el a végzést követően - derült ki az Educatio Nonprofit Kft. felméréséből.
Még mindig megéri a felsőoktatásban tanulni, a diplomások körében ugyanis alacsonyabb a munkanélküliség, fizetésük pedig magasabb az átlagnál - mondta Veroszta Zsuzsanna az Educatio Nonprofit Kft. vezető elemzője. Közel ötezer, 2007-ben diplomázott fiatalt kérdeztek meg a végzésük óta eltelt három évről. Milyen az ideális pályakezdő a hr-esek szerint? összefoglalónkat itt olvashatod el.
A felmérés eredményei szerint a frissdiplomások átlagosan 3,6 hónap alatt találnak munkát a diploma átvétele után. Ezzel szemben csekély, mindössze másfél százalékra tehető azoknak a száma, akik az államvizsgájuk óta eltelt három évben nem találtak állást. A frissdiplomások jelentős része az egyetemen vagy főiskolán megszerzett tudást hasznosítja a munkája során is. Mindössze 14-15 százalék azok aránya, akik a végzettségüktől eltérő tudást megkövetelő területen helyezkedtek el, vagyis szakjukat tekintve pályaelhagyók lettek. Körükben az átlagos fizetésnél valamivel alacsonyabb, körülbelül 120 ezer forintos nettó havi átlagkereset jellemző. Emellett karrierjükkel elégedetlenebbek, mint társaik, valamint az átlagosnál nagyobb arányban (körülbelül harmaduk) fontolgatják a munkahelyváltást.
Ezzel szemben azok, akik munkájukban nagymértékben tudják hasznosítani a felsőoktatásban szerzett tudást, átlagosan csaknem nettó 150 ezer forintot keresnek havonta, és csak kevesebb mint egytizedük tervez munkahelyváltást. A pályaelhagyás aránya a természettudomány, a társadalomtudomány, illetve az agrár képzésben végzettek körében a legmagasabb. A más szakmában elhelyezkedők aránya az orvos- és egészségtudomány, jog és informatika területén a legalacsonyabb, amit megmagyaráz, hogy ezek a területek munkavállaláskor igen szűk mozgásteret jelentenek, de stabilabb munkaerő-piaci pozíciót nyújtanak.