Száznyolcvanöt jelentkezőből csak egy diákot nem vettek fel a Szegedi Tudományegyetem osztatlan tanárképzésére - írja...
Száznyolcvanöt jelentkezőből csak egy diákot nem vettek fel a Szegedi Tudományegyetem osztatlan tanárképzésére - írja a delmagyar.hu. Homoki-Nagy Mária, az intézmény oktatási rektorhelyettese a lapnak azt mondta, országosan 1300-an felvételiztek az új pedagógiai szakokra, ahhoz azonban, hogy a tanárhiány csökkenjen, legalább 2000-2500 hallgatóra lenne szükség.
"A másik probléma, hogy a bolognai tanárképzést is meghagyták, a kettő pedig konkurál egymással. Az új rendszert még szoknunk kell, szeptemberben konzultálunk az érintettekkel, mindenki elmondja a véleményét, tapasztalatait" – tette hozzá.
Az új rendszerben a hallgatók mind kétszakosok, 10 és 12 féléves képzéseken. Három év után kell eldönteniük, hogy általános iskolai vagy gimnáziumi pedagógusnak tanulnak tovább. Az általános iskolás oktatóra még négy, a középiskolaira hat félév vár, két féléves gyakorlattal együtt. A végzés után is szigorú vizsga vár a pályakezdő tanárokra - erről itt olvashattok.
Homoki-Nagy Mária szerint nagyon nehéz volt eldönteni, hogy a jelentkezők milyen szakot választanak majd, így az egyetemek minden szakot minden szakkal párosítottak. Így fordulhatott elő, hogy matematika-spanyol, erkölcstan-testnevelés vagy éppen kémia-ének pár is megjelent a lehetőségek között.
A szakpárok töredékére volt csak jelentkező, a legnépszerűbb Szegeden a magyar-történelem lett. A rektorhelyettes szerint korábban el kellett volna törölni azokat a szakpárokat, amelyekre senki nem jelentkezett márciusig, ez azonban elmaradt.
"Le kell vonnunk a következtetéseket, javítani a hibákat, és picit irányítanunk kell a diákságot. Ha azt szeretnénk, hogy piacképes diplomát kapjanak, akkor olyan tanárnak kell őket képezni, akinek van óraszáma. A Nemzeti alaptanterv előírja, hogy 22–26 óra kötelező hetente. Ha valaki matematika-média szakon végez, nem lesz ennyi órája. Nincs olyan tankerületi igazgató, aki majd alkalmazza őket" – hangsúlyozta.