Kedden a matekkal folytatódik a 2012-es érettségi - középszinten több mint 88 ezren, emelt szinten 3697-en vizsgáznak. Utánajártunk, milyen feladatokra számíthattok, és mit nem szabad otthon hagyni.
Bóvlifeladatok és buktatók is vannak az idei középszintű matekérettségin - itt találjátok az első infókat a tesztről!
Itt találjátok a matekérettségi első részének nem hivatalos megoldásait
Itt pedig a második rész megoldási javaslatait nézhetitek meg
Trigonometria, exponenciális és logaritmikus egyenletek - a legtöbb érettségiző ezektől a témaköröktől tart a legjobban. "A témakörök különböző nehézségűek. Van, amelyikhez kevés összefüggést kell ismerni, ilyen például a statisztika, a valószínűségszámítás, a számelmélet és a halmazok. Más feladatok megoldásához viszont szerteágazó ismeretekre van szükség, ide tartozik a geometria és a koordinátageometria" - mondja Baloghné Békési Beáta, a matekmindenkinek.hu szakmai vezetője, aki szerint a valószínűségszámítást is a nehezebb témakörökhöz sorolják a diákok, "de ennek inkább az az oka, hogy a tanárok egy részének is idegen ez a témakör, és inkább kerülik az órákon".
A legjobb legális puskák
"A függvénytábla a legjobb puska a matekhoz, nagyon sok összefüggés van benne, viszont tudni kell, mit hol lehet megtalálni. Mivel a különböző kiadások különbözhetnek egymástól - van, amelyik többféle összefüggést, sőt példákat is tartalmaz -, érdemes olyat vinni az írásbelire, amilyet korábban is használtak már" - tanácsolja a szaktanár.
Az írásbeli után azonnal szeretnéd megtudni, hány pontot szereztél? Az eduline-on rögtön a vizsga után megtalálod a középszintű feladatsorokat és a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Lájkold az eduline-t a Facebookon, vagy iratkozz fel hírlevelünkre itt, így emailben is megkapod a megoldásokat, sőt szaktanárainktól is kérdezhetsz! |
A függvénytáblán kívül körzőt, vonalzót, számológépet, szögmérőt is be lehet vinni az érettségire - ha otthon hagyjátok valamelyiket, nem biztos, hogy az iskolában tudnak segíteni. A számológép csak olyan lehet, amely "szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas", amelyik például függvényt is tud ábrázolni, azt nem szabad használni.
1. teszt - halmazok, koordinátageometria, számtani sorozat, logaritmus, gráfok, statisztika
2. teszt - mértani sorozat, trigonometria, logaritmus, kamatos kamat
3. teszt - algebra és számelmélet, sík- és térgeometria, függvényábrázolás, exponenciális egyenlet és koordinátageometria
4. teszt - sorozatok, abszolútértékes egyenlet, kombinatorika, logaritmus azonosságai, exponenciális függvények és térgeometria
5. teszt - mértani sorozatok, koordinátageometria, trigonometria, kombinatorika és valószínűségszámítás, függvények
6. teszt - lineáris függvény, másodfokú egyenlőtlenség, geometria, vektorok, logaritmus és trigonometrikus egyenlet
7. teszt - számelmélet, algebrai átalakítások, törtes egyenlőstlenség, geometria, koordinátageometria, valószínűségszámítás
|
Bár mostanában nem volt szerkesztési feladat az érettségin, de a követelményrendszerben szerepel, úgyhogy körzőt, vonalzót és szögmérőt is érdemes vinni az írásbelire.
Csak a kettes legyen meg?
"Garantált megoldást nem tudok javasolni arra, hogyan lehet leérettségizni matekból tanulás nélkül, de van jó néhány olyan témakör, amely eddig minden írásbelin előkerült, ha ezek mennek, akkor a kettes meglehet" - mondja a matekmindenkinek.hu vezetője.
"Érdemes gyakorolni a statisztikai feladatokat, például a diagramok készítését és értelmezését, az átlag, a medián, a módusz, a terjedelem és a szórás kiszámítását. A számtani és mértani sorozatok, a kamatos kamat kiszámítása is minden évben szerepel a feladatlapon, ahogy a valószínűségszámítás is" - magyarázza.
Ezekben a témakörökben viszonylag kevés az összefüggés, elég jól azonosíthatók a feladatok. Ha ezeket jól tudjátok alkalmazni, a kettes már megvan. Van még egy ígéretes stratégia: ha az érettségi első részének feladatait ismétlitek át. Ezek azok a feladatok, amelyek az összefüggések, definíciók viszonylag egyszerű alkalmazását igénylik. Vagyis ha nehezen megy a matek, de azért a legtöbb témakörből vannak ismereteitek, ezekkel a feladatokkal tudtok a legkönnyebben boldogulni. Viszont erre is készülni kell, mert itt kevés idő jut egy-egy példára.