2013 szeptemberétől kizárólag önköltséges formában kezdhetitek el a gazdasági szakokat, ezért érdemes már most utánajárni, mit tanulhattok a kiválasztott szakon, milyenek az elhelyezkedési esélyek az alapszakos diplomával, és milyen kezdő fizetésre számíthattok. A diplomás-pályakövetési rendszer adatai segítségével néztük át a választékot. A felsőoktatással kapcsolatos legfontosabb változásokról itt, a felvételi pontszámításról pedig itt olvashattok, a tandíjas szakok listáját pedig itt nézhetitek meg.
Bár a kormány már 2012-ben is jelentősen, 4900-ról 250-re csökkentette az állami ösztöndíjas helyek számát ezen a képzési területen, a gazdasági szakok továbbra is népszerűek maradtak: idén is több ezer jelentkezőre számítanak az egyetemek és főiskolák. Már csak azért is, mert a gazdasági képzések közül egyedül az alkalmazott közgazdaságtan és a gazdaságelemzés szakokon kötelező az emelt szintű érettségi: matematikából. Mely szakokon és milyen tárgyakból kötelező az emelt szintű érettségi? Itt találjátok a listát.
Fontos, hogy a gazdasági alapszakokon a diploma megszerzéséhez nem elég egy középfokú, komplex nyelvvizsga: vagy szakmai közép-, vagy felsőfokú általános komplex vizsgát kell tennetek.
Alkalmazott közgazdaságtan
Ha erre a szakra felvételiztek, a gazdasági kapcsolatok és intézmények rendszeréről, a nemzetközi gazdasági folyamatokról és az Európai Unió működési rendszeréről fogtok tanulni, és képesek lesztek elemzésekkel előkészíteni egy gazdasági döntést.
A végzettséggel elhelyezkedhettek állami intézményeknél, az Európai Unió intézményeiben és vállalatoknál, a termékek eladhatóságát vizsgáló piackutatóként, de a szállítmányozás és az értékesítés területén is. A diploma megszerzése után bankoknál, tőzsdei tanácsadó cégeknél és közgazdasági kutatóként is találhattok állást.
Emberi erőforrások
Ez a szak a vállalatok, intézmények munkavállalóival kapcsolatos feladatok elvégzésére készít fel. Ebbe beletartozik az új munkatársak felkutatása, interjúztatása és az ehhez kapcsolódó jogi procedúra intézése, szakmai és önismereti tréningek szervezése, vállalati programok szervezése, a dolgozók elégedettségének mérése és javítása. Fontos az empátia, a jó kommunikációs készség és a türelem. A tananyagban szerepelnek üzleti, vezetési, szociológiai, pszichológiai, politológiai, jogi, kommunikációs és munkavédelmi ismeretek is.
A diploma megszerzése után a legkönnyebben nagyvállalatoknál találhattok állást, de el tudtok helyezkedni különböző érdekegyeztetési munkakörökben is. A diplomás-pályakövetési rendszer adatai szerint az ezen a szakon végzettek átlagos nettó bére 171 716 Ft.
Gazdálkodási és menedzsment
A gazdálkodási és menedzsment alapszak elsősorban azoknak lehet hasznos, akik később gazdasági vezetőként szeretnének elhelyezkedni. Ha ide jelentkeztek, tanulmányaitok során fogtok tanulni többek között informatikát, vállalkozásszervezést és üzleti kommunikációt és tárgyalási technikákat is.
A végzés után nemcsak nagyvállalatoknál, hanem önkormányzatokban, iskolákban vagy alapítványoknál is el tudtok helyezkedni. Gazdálkodási és menedzsment alapszakos diplomával is el tudtok helyezkedni a pénzügy, a befektetés, a szállítmányozás és a kereskedelem területén is, de ügyfélkapcsolati menedzser vagy marketinges állásra is jó eséllyel pályázhattok. A pályakövetési rendszer adatai szerint a friss diplomások nettó havi fizetése 151 731 Ft.
Gazdaságelemzés
Ezen a szakon a nemzeti és nemzetközi gazdasági folyamatokat befolyásoló tényezőket fogjátok elemezni. A végzettségggel szinte bárhol elhelyezkedhettek, ahol szükség van annak az elemzésére, hogy egy gazdasági lépés milyen haszonnal vagy kárral fog járni.
Dolgozhattok piackutatóként, befektetési tanácsadóként, kockázatelemzőként, könyvelőként, de külkereskedelmi szervezőként is. Gazdaságelemzői diplomával minisztériumokban, önkormányzatokban vagy az Európai Unió intézményeiben is találhattok állást.
Kereskedelem és marketing
A kereskedelem és marketing szakon többek között a vevői magatartástól, a fogyasztóvédelemről, a hatékony reklámstratégiákról fogtok tanulni, de a tananyag részét képezi az értékesítési és üzletkötési tevékenység is. Itt is nagyon fontos a jó kommunikációs készség.
A végzettséggel elhelyezkedhettek üzletkötőként, piackutatóként, értékesítőként, egy intézmény sajtófelelőseként, pályázatíróként vagy rendezvényszervezőként. A frissdiplomások nettó havi fizetése 159 215 Ft.
Közszolgálati
Ezen a szakon a közigazgatás és a nonprofit szektor működéséről és irányításáról tanulhattok. A tananyagban szerepel a költségvetési politika, a személyzeti menedzsment, széleskörű jogi ismeretek és a társadalompolitika is.
A végzettséggel leginkább állami és uniós intézményeknél, önkormányzatoknál, vagy közintézmények – iskolák, kórházak - igazgatójaként helyezkedhettek el vezetőként, de különböző alapítványokhoz, civil szervezetekhez is jó eséllyel pályázhattok. Különböző támogatási programok koordinációjában is részt vehettek.
Nemzetközi gazdálkodás
A szakon a nemzetközi és uniós gazdasági és piaci folyamatokról, illetve ezen belül Magyarország szerepéről fogtok tanulni, de felkészítenek diplomáciai tárgyalások lebonyolítására is. A tananyagban szerepel az interkulturális menedzsment, az EU közösségi politikája, a nemzetközi etikett és a protokoll is.
Ezzel a végzettséggel közgazdászként és politikai elemzőként is el tudtok helyezkedni. Főleg a nemzetközi üzletben jelenlevő cégeknél (például szállítmányozó cégek), európai uniós intézményeknél és az állami szférában érdemes állásajánlatokat keresni. A diplomáspálya-követési rendszer adatai szerint a friss diplomások nettó havi fizetése 177 210 Ft.
Pénzügy és számvitel
Ezen a szakon megtanuljátok egy vállalat vagy intézmény pénzügyi tevékenységének – adózás, társadalombiztosítás, számlák könyvelése, kimutatások készítése - szabályait, és elsajátíthatjátok az ehhez szükséges szoftverek használatát.
Ezzel a diplomával elhelyezkedhettek könyvelőként, adótanácsadóként, de más üzleti és gazdasági munkakörben is. A frissen végzettek átlagos havi fizetése 157 797 Ft.
Turizmus-vendéglátás
Ezen a szakon a tananyagban szerepel a turisztikai erőforrások – miért népszerű egy-egy látványosság – és a turisztikai marketing, de emberi erőforrás, jogi és pénzügyi ismereteket is fogtok tanulni.
A végzettséggel elhelyezkedhettek többek között szállodavezetőként, utazás- vagy rendezvényszervezőként, de kereskedelmi vagy kulturális ügyintézőként is. A diplomáspálya-követési rendszer adatai szerint a frissdiplomások nettó havi fizetése 146 181 Ft.