Mennyi idő lesz a vizsgára közép- és emelt szinten? Milyen segédeszközöket használhattok, és milyen feladatok fordulhatnak elő? Itt vannak a legfontosabb információk a földrajzérettségivel kapcsolatban.
Mennyi időtök lesz a vizsgára?
A földrajz írásbeli középszinten 120 perces, összesen 100 pontért, emelt szinten 240 perces szintén 100 pontért.
Milyen segédeszközöket használhattok a vizsgán?
A földrajz atlasznak a középszintű írásbeli érettségi második részénél vehetitek hasznát. Fontos azonban, hogy az első feladatlapnál, illetve az emelt szintű írásbeli egyik részénél sem használhatjátok ezt a legális puskát. Mivel az atlasz rengeteg adatot tartalmaz, ezért érdemes a vizsgák előtt átlapoznotok, és megjegyeznetek, hogy mit hol találtok. Ezzel rengeteg időt megspórolhattok majd magatoknak a vizsgán.
Emellett közép- és emelt szinten is vihettek magatokkal számológépet, de csak olyat, amely szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas, illetve körzőt, vonalzókat és szögmérőt.
Hogy néz ki a vizsga középszinten?
A középszintű földrajzérettségin két feladatlapot kell megoldanotok. Az első a topográfiai ismereteket és képességeket ellenőrzi - ennek kitöltésére 20 percet kaptok, amelynek a leteltével a felügyelőtanár összegyűjti a feladatsort. Ezután kerül sor a második feladatlap kiosztására, ami a földrajzi ismeretek és képességek meglétét vizsgálja. Ezeket a feladatokat 100 perc alatt kell megoldanotok.
Milyen feladatok fordulnak elő a középszintű érettségin?
Az írásbeli feladatsorban közel azonos arányban jelennek meg a természetföldrajzi és a társadalomföldrajzi tartalmak. Az írásbeli feladatsor megközelítően a következő belső arányok szerint épül fel:
- 45%-ban földrajzi-környezeti ismeretanyag. Ez a részletes érettségi követelményekre épülő zártvégű vagy rövid választ igénylő nyílt végű feladatokban jelenik meg, amelyek a követelményrendszer arányait figyelembe véve különböző témakörökhöz kapcsolódnak.
- 15%-ban topográfiai ismeretek, amelyek a vizsgakövetelményben felsorolt névanyagra épülnek; a megjelölt földrajzi fogalmak megnevezését és a hozzájuk kapcsolódó tartalmak ismeretét várják el a vizsgázótól.
- 40%-ban gyakorlati jellegű feladatok (pl. grafikonelemzés, ábraelemzés, számításos feladatok, ábrázolás, mérés a térképen, képfelismerés, forráselemzés) – olvasható a tájékoztatóban.
Miben tér el az emelt szintű érettségi?
Az emelt földrajzérettségin csak egy feladatsort kell megoldanotok. A rendelkezésetekre álló időt tetszés szerint oszthatjátok be az egyes feladatok között és megoldás sorrendjét is ti határozhatjátok meg.
Milyen feladatok fordulnak elő emelt szinten?
Az írásbeli feladatsor megközelítően a következő belső arányok szerint épül fel:
- 50%-ban földrajzi-környezeti ismeretanyag. Az emelt szintű részletes érettségi követelményekre épülő (a középszint követelményeit is magába foglaló) zártvégű, valamint rövidebb vagy hosszabb választ igénylő nyílt végű feladatok, esszé, illetve rajzos feladatok lehetnek, amelyek lefedik a követelményrendszer valamennyi fő témakörét.
- 20%-ban topográfiai ismeretek. A vizsgakövetelményben felsorolt névanyagra épülő feladatok a megjelölt földrajzi fogalmak felismerését, megnevezését, földrajzi tartalmak hozzárendelését, illetve a földrajzi-környezeti ismeretek topográfiai feladatok során történő alkalmazását várják el a vizsgázótól.
- 30%-ban az ismeretek alkalmazását igénylő gyakorlati jellegű feladatok (pl. grafikonelemzés, ábraelemzés, számításos feladatok, ábrázolás, mérés a térképen, képfelismerés, forráselemzés, adat- és szöveges vagy képi információ értelmezése, adatok alapján egyszerű prognózis készítése, problémamegoldó feladatok)
Hogyan pontoznak közép és emelt szinten?
Az értékelés mind a két szinten a központi javítási-értékelési útmutató alapján történik. Az emelt írásbeli azonban összesen 200 pont értékű feladatot tartalmaz, ezért a dolgozatra adott pontszámot kettővel kell osztani. Ennek megfelelően az írásbeli vizsgarészre maximum 100 vizsgapont adható.
Az idei érettségi második hetében jönnek a természettudományos tárgyak vizsgái is. Összeszedtük, mire kaphattok pontokat a kémiaérettségin és mennyi időtök lesz a feladatokra.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2020-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|