"Olyan mértékű pályaelhagyás szemtanúi leszünk, amilyet még nem látott ez az ország"
Az Észak-budapesti Tankerület sztrájkoló tanárai nyilatkozatban mondták el miért tiltakoznak és mit követelnek a kormányól.
Az Észak-budapesti Tankerület sztrájkoló tanárai nyilatkozatban mondták el miért tiltakoznak és mit követelnek a kormányól.
A budapesti Karinthy Frigyes Gimnázium és a Brassó Utcai Általános Iskola összesen 61 pedagógusa kezd jövő héten ötnapos sztrájkba.
Elfogadhatatlannak és felháborítónak tartják civill szervezetek, hogy a kormány továbbra is hátat fordít az oktatás problémáinak. November 18-ra országos sztrájkot hirdetnek.
Több tízezres sztrájkra készülnek az egyetemi dolgozók az Egyesült Királyságban, de várhatóan csatlakoznak hozzájuk a tanári szakszervezetek, a bölcsődei dolgozók és a postások is.
A legnagyobb belga szakszervezetek közös sztrájkba kezdtek szerdán - megbénult a közlekedés, számos áruház is zárva tart, szünetel a hulladékelszállítás, és az iskolákban sincs oktatás.
A hétfői, két és fél órás egyeztetés alatt a tárgyaló szakszervezetek egyetlen "érdemi információval" gazdagodtak: lesz tanári béremelés, de csak akkor, ha a kormány megállapodik az Európai Unióval. Ezt azonban már hónapok óta hallgathatják az oktatásban dolgozók.
Nem tartják megfelelőnek a kormány reakcióját a hetek óta tartó megmozdulásokra.
Diákok tízezrei demonstráltak az elmúlt hetekben az oktatás színvonalának és a tanárok bérének emeléséért. Bellai Zorka Hannával, az október 5-i hídfoglalás és az október 27-i élőlánc egyik szervezőjével, a Grund nevű diákszervezet egyik alapító tagjával beszélgettünk.
November 18-ra ismét országos sztrájkot hirdetett a két nagy tanári szakszervezet. A diákok ismét felvezető akciót szerveznek aznapra, a legutóbbi akciójukkal körbeölelték Budapestet, most országos élőláncot szerveznek.
November 18-án ismét országos munkabeszüntetés lesz az óvodákban és iskolákban – van, aki sztrájkolni fog, mások a polgári engedetlenséget választják.
Október utolsó hete sem volt eseménytelen az oktatásban: elindult a középiskolai felvételi, több egyetem is energiatakarékossági terv keretében módosította a félév rendjét és ismét országos sztrájk volt a közoktatásban. Összeszedtük a hét legfontosabb híreit.
A tüntetések és tiltakozások az oktatásban dolgozók bérrendezése mellett, többről is szólnak. A diákok és tanárok követelései között ott van a korábban elvett sztrájkjogok helyreállítása és az önálló oktatási minisztérium felállítása is. Mutatjuk, mit követelnek a kormánytól a tüntetők.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezetének sztrájkbizottsága folytatja tárgyalásokat a döntéshozókkal.
Figyelmeztető sztrájkot hirdetett kedd délutánra a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ), ezért 14 és 16 óra között fennakadásokra számíthattok, ha Volán-busszal szoktatok hazamenni az iskolából vagy az egyetemről.
Önálló oktatási minisztériumot szeretnének, és azt, hogy a szakképzés legyen ismét a köznevelés része - a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) hétvégén Hajdúszoboszlón ülésezett, ahol összefoglalták követeléseiket.
Több százan sorakoztak fel az oktatás és a pedagógusok érdekében Pécsett péntek reggel.
Október 27-én ismét országos sztrájknap lesz az oktatásban, ennek egyik "felvezetője" lesz az aznapra tervezett élőlánc is. Mutatjuk a részleteket.
Több mint hatszáz szegedi, hódmezővásárhelyi, bordányi, domaszéki és szentesi pedagógus írta alá azt a közös nyilatkozatot, amelyben elítélik a hatalom megfélemlítési módszereit. Azt ígérik, ha egyiküket retorzió éri a kiállása miatt, közös sztrájkba lépnek.
Ha erre sor kerül, megbéníthat egész tankerületeket, több iskolában leállhat az oktatás.
Vannak, akik szerint már most is látható a változás, mások csak reménykedni mernek benne.