Átadták az idei szakképzési díjakat, a nemzetgazdasági miniszter örül, hogy hozzájuk került a szakképzés
Tegnap adták át a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) Szakképzési Díját.
Tegnap adták át a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) Szakképzési Díját.
Abszurd helyzeteket okozott számos szakképző iskolánál az állami fenntartóhoz való átszervezés, a Klik rengeteg szakképzéshez tartozó járulékos költséget nem fizetett ki, így viszont egyes szakképzések lényegében értelmetlenné váltak. Egy iskolában a péktanoncoknak ki kellett dobniuk a kenyértésztát, mert nem működhetett a kemence és a hűtő, ráadásul így értékesíteni sem tudták a kész terméket.
Nem bíznak a hazai cégek a frissen végzett szakmunkásokban, pedig egyre több a hiányszakma az építőiparban.
Súlyos problémák vannak a szakképzésben is, az átgondolatlan, egymásnak ellentmondó intézkedések pedig bizonytalanságban tartják a diákokat és a tanárokat is.
Nem csak a Klik fenntartása alá tartó iskolákban jeleznek komoly gondokat a tanárok. Az Origónak egy szakképző igazgatója névvel vállalta, hogy beszélt a gondokról. Szerinte kivéreztetik a szakképzőket.
A hogy képezzünk jó szakmunkásokat kérdésre a kínaiak elég erős választ adnak.
Baldauf Aladár egy floridai bungalóba bejegyzett amerikai „egyetem” képzéseit árulja itthon több százezer forintért. A cikkel kapcsolatban írt Kollárné Déri Kriszti egy levelet, azt változtatás nélkül közöljük.
Egy hete nincs fűtés egy vidéki szakképzőben, miután a kazánok többsége felmondta a szolgálatot. A tanárokkal az iskolában aláíratták, hogy 14 fokban is tanítanak, de a kollégiumból elköltöztették a tanulókat.
Nem csak a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya alacsonyabb az uniós átlagnál, de szakmunkásból is keveset képeznek Magyarországon.
Előbb a győri Krúdy Gyula középiskoláról, később pedig a váci Boronkay Györgyről derült ki, hogy az új üzemeltető, a Nemzetgazdasági Minisztérium megszüntetné a gimnáziumi képzést. Ez teljesen logikus lépésnek tűnik a gazdasági tárcától. Nyáron ugyanis 300 szakképzőt vettek át az Emberi Erőforrások Minisztériumától – pontosabban a Klik-től -, amiből kb. 80-ban gimnáziumi osztály is van. A gimnáziumi képzés azonban nem szerepel a tárca portfóliójában. Megkerestük a közoktatási államtitkárságot, hogy megtudjuk, mi lesz a gimnáziumi osztályok sorsa. Úgy tűnik, csak az önkormányzatok segíthetnek.
A jó képességű fiatalok ne rossz diplomáért, hanem jó szakmáért küzdjenek az iskolapadokban - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára hétfőn.
Pokorni Zoltán szerint a politikusok bár támogatják a szakképzést, azért a saját gyerekeiknek mégis érettségit és diplomát akarnak. Arra is kitért, hogy "politikai és szakmai gyávaság", hogy nem csökkentik a tananyag mennyiségét.
Nyugdíjasként is ingyenesek az OKJ-s képzések? Hány éves korig tanulhattok nappali tagozaton? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.
Még mindig hatalmas a káosz a szakképzés tekintetében. A 11. osztályos diákok még mindig nem tudják, milyen lesz a követelmény az érettségin, sőt, a követelményeket még most próbálják kidolgozni. Lehetetlen lesz őket két év alatt felkészíteni.
Júniustól már nem csak az első, hanem a második szakképesítéseteket is ingyen szerezhetitek meg. Íme, a legfontosabb tudnivalók.
Szakiskolák tesztelték a Liga Szakszervezetek által kidolgozott Munkavállalói ismeretek című tananyagot, amely később bekerül a szakoktatás rendszerébe - tájékoztatta az érdekvédelmi szervezet szerdán az MTI-t.
Hol érdemes asztalosnak vagy éppen női szabónak tanulni, mekkora szükség van külföldön a jól képzett szociális és egészségügyi dolgozókra, és mire számíthatnak a sofőrök? Összegyűjtöttük, amit a hiányszakmákról tudni érdemes.
Szeretnétek szerezni egy szakképesítést? Kihagynátok egy vagy két évet az egyetem, főiskola előtt? Itt találjátok a legfontosabb infókat az OKJ-s képzésekről.
Megszűntek a Kliktől az NGM fenntartásába átkerült szakiskolák vezetőinek megbízatásai, ez több száz iskolaigazgatót és helyettest érint. A szakképzési szakszervezetnek az elnök szerint nem szóltak, hogy ez készül. A minisztérium azt állítja: egyeztettek – írja az Index.
Ugyanolyan káosz jellemzi a szakképző iskolák fenntartóváltását, mint annak idején a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ megalakulását. Se a tanárok, se a diákok, valójában senki sem tud semmit – írta a Népszabadság.