Zseniális irodalmi teszt: felismeritek ezeket az ismert magyar verseket?
Lefordítottunk néhány Ady Endre-verset angolra, méghozzá a Google fordítója segítségével - és időnként érdekes fordításokat kaptunk.
Lefordítottunk néhány Ady Endre-verset angolra, méghozzá a Google fordítója segítségével - és időnként érdekes fordításokat kaptunk.
Az irodalomban számos olyan regény van, aminek a kezdőmondata legendássá vált. Kitaláljátok, hogy melyik idézet melyik könyvből van?
Sok regényt olvastatok már? Ezzel a teszttel kideríthetitek, mennyire emlékeztek jól a szereplőkre. Melyik regény hősei a következők? Eltaláljátok?
A következő kvízben számokra kérdezünk rá, de mindennek semmi köze a matematikához. Többek között történelem, irodalom és különböző művészeti, sőt még tudománnyal és játékkal kapcsolatos kérdésekkel is találkozhattok ebben a tesztben.
Ha sokat olvastok és szeretitek az irodalmat, akkor ezeket a kvízetek élmény lesz kitöltenetek. Különböző szempontok alapján közelítettük meg a szerzőket és szövegeiket - lássuk, hogyan boldogultok ezzel a válogatással.
Ha megkérdezik a magyarokat kedvenc írójukról, a válasz évtizedek óta ugyanaz: Jókai Mór.
A populáris irodalomnak is lehet szerepe az irodalomtanításban, elsősorban az általános iskolákban – így válaszolt Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára a DK-s Oláh Lajos írásbeli kérdésére. A képviselő azt szerette volna megtudni, hozzányúl-e a kormány a kötelező olvasmányok listájához, és szerepet kaphatnak-e a populáris olvasmányok.
Mit gondolnak az Eduline olvasói a kötelező olvasmányok listájának szűkítéséről, a "Harry Potter vagy Egri csillagok" kérdésről?
Kompromisszumra kellene törekedni: nagyon fontos, hogy bizonyos klasszikus magyar művek ne kerüljenek ki a kánonból, de be kellene engedni az iskolába a kortárs könyveket és a kortárs írókat is – mondta a kötelező olvasmányokról Dóka Péter író, a Móra Könyvkiadó irodalmi szerkesztője.
Tényleg érdemes lenne kihúzni a kötelező olvasmányok listájáról a Jókai-műveket, a legismertebb Móricz-regényt vagy éppen a Bánk bánt? Van helye a magyarórán a populáris irodalomnak, például az Alkonyat-trilógiának vagy Az éhezők viadalának? Biztosan igaz, hogy a kortárs műveket könnyebben értelmezni tudják a tizenévesek, mint a 19. század irodalmát? És mihez kezdhet egy magyartanár, ha az osztály több mint fele nem olvassa el A kőszívű ember fiait?
Három különböző irodalmi teszt közül válaszhattok: mennyire ismeritek ezeket az írókat és a regényeiket?
Kinek a hőse Bébé, Szeredás Emerenc vagy éppen Csepü Palkó? Zárjátok a napot egy irodalmi teszttel.
Sokat olvastok, és szívesen tesztelnétek a tudásotokat? Vajon felismeritek a regényeket az első mondataikról? Kiderül, ha választ adtok a következő tíz kérdésre.
Kilenc éve jelent meg a 303 magyar regény, amit el kell olvasnod, mielőtt meghalsz című könyv - a 303 regény közül több tucatot a Magyar Elektronikus Könyvtár oldalán is megtaláltok.
A közelmúlt botrányai miatt szinte működésképtelenné vált Svéd Akadémia pénteken bejelentette, hogy idén nem ítélik oda az irodalmi Nobel-díjat.
Ha a Balassi-verseket nem csak a lábjegyzeteket böngészve tudjátok értelmezni, ez a kvíz nektek való. Mit jelentenek az alábbi szavak?
Naponta tíz percet töltenek átlagosan könyvolvasással a magyarok – derül ki az Eurostat legfrissebb felméréséből.
Lássuk, mennyire ismeritek a magyar verseket. Esetleg pár sor alapján is meg tudjátok mondani, hogy ki írta őket? Teszteljétek a tudásotokat ezzel a kvízzel.
Az alábbi tesztben felbukkanó írók, költők neve valószínűleg mindenkinek ismerős lesz. Vajon a nevüket tudjátok a megfelelő archoz is kötni? Lássuk, felismeritek-e őket.
Tudjátok, hogy milyen szavakat használt Arany János? Ismeritek a szavak pontos jelentését? A Toldi-szótárból válogattunk nektek különböző kifejezéseket.