Közoktatás Szabó Fruzsina

Ezek az ország legjobb általános iskolái: rangsor másképp, egy fontos szempont alapján

Elolvasom

A dávodi Forrás Általános Iskola, a győri Móra Ferenc Sportiskolai Általános Iskola, a makói Kálvin Téri Református Általános Iskola, a pécsi Jókai Mór Általános Iskola, a veszprémi Kossuth Lajos Általános Iskola, a zuglói Munkácsy Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola – ezek az intézmények is felkerültek a kiemelkedő teljesítményű általános iskolák listájára. Ezek azok az iskolák, amelyek az átlagosnál nagyobb mértékben fejlesztik a diákok matematikai képességét - azokét is, akik családi hátterük miatt hátrányból indulnak.

Közoktatás Szabó Fruzsina

Ózdon mutatták meg, hogyan lehet zenével segíteni a rossz körülmények között élő roma gyerekeknek

Elolvasom

Öt tizenéves lépett fel néhány napja a Bánkitó Fesztiválon. Ketten közülük a miskolci konzervatóriumban tanulnak, egyikük gimnazista, a negyedik tag szeptemberben kezdi az utolsó évet az általános iskolában, a csapat dobosa pedig most fejezte be a középiskolát, konzervatóriumban folytatja tovább a tanulást. Ők a Várkonyi Csibészek, akikkel évek óta dolgoznak együtt a Common Vibe önkéntesei. A zenészekből és mentorokból álló egyesület különleges zenei programot indított Ózdon nehéz körülmények között élő roma gyerekeknek.

Felnőttképzés Szabó Fruzsina

Törölték a magyar- és a matekórákat, egészen máshogy próbálják szakmához juttatni a lemorzsolódókat

Elolvasom

Több tucat diák vizsgázott le május elején a néhány hónapja létrehozott műhelyiskolákban, ahol nincs tanterv és tankönyv, csak szakmai képzés. A kísérleti programmal a korai iskolaelhagyók számát csökkentenék, a lemorzsolódási adatok ugyanis még mindig siralmasak. Minden kilencedik-tizedik 18-24 éves szakma és érettségi nélkül próbál boldogulni a munkaerőpiacon. Általában nem sok sikerrel.

Érettségi-felvételi Szabó Fruzsina

Nincs iskola, nincs internet, nincs pénz: a legszegényebb településeken keményen meg kell harcolni az érettségiért

Elolvasom

Nincs szélessávú internet és megfelelő számítógép, otthon pedig nincs tanulásra alkalmas hely – ilyen akadályokkal szembesültek az elmúlt hónapokban azok az érettségizők, akik az ország mélyszegénységgel sújtott részein élnek, komoly anyagi gondokkal küzdő családokban. Bőven volt munka a hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozó civil szervezeteknél a távoktatás hónapjai alatt, de sikertörténetek is akadnak: van olyan végzős gimnazista, aki Hajdú-Bihar megye egyik legszegényebb kistelepüléséről juthat be a jogi egyetemre.

1 2 3 4