Júliustól csökken a diákhitel kamata
A diákhitel kamatának mértéke fél százalékponttal csökken július 1-én, így minden eddiginél alacsonyabb szintre, 8 százalékra mérséklődik, a hitelkonstrukcióban felvehető összegek továbbra is változatlanok.
A diákhitel kamatának mértéke fél százalékponttal csökken július 1-én, így minden eddiginél alacsonyabb szintre, 8 százalékra mérséklődik, a hitelkonstrukcióban felvehető összegek továbbra is változatlanok.
Az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem is felkerült a QS Quacquarelli Symonds 2011-es természettudományi rangsorára, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a negyedik helyet szerezte meg a Cybermetrics Lab közép- és kelet-európai felsőoktatási listáján, a CEU jogi tanszékét pedig egy cseh napilap választotta Közép-Európa legjobbjának. Milyen rangsorokban találhatunk magyar egyetemeket?
„Ez a negyedik évem budapesti egyetemistaként, így bátran kijelenthetem, hogy ismerem a dörgést. Pontosan tudom, milyen az ország egyik elsőszámú egyetemén társadalomtudományi képzésben (képzéseken) részt venni. Ugyanilyen jelenségekkel találkozhat egy jogásztanonc, egy zeneművészetis vagy egy vidéki műszaki képzésben részt vevő hallgató. Más arcok, más eszközök, kicsit más szabályok, de ugyanaz a rendszer” – olvasható a Publius blog legfrissebb bejegyzésében.
99 évesen szerzett diplomát egy férfi az Egyesült Államokban, miután 1932-ben nem sokkal a vizsga előtt kimaradt az egyetemről.
A Princeton, az Oxford és a bolognai egyetem mellett olyan kevésbé ismert egyetemek és főiskolák is felkerültek a világ legszebb campusainak 2010-es Forbes-listájára, mint a Scripps College vagy az Air Force Academy. A lap a rangsort elismert építészek véleménye alapján állította össze.
Abszurd ötletnek tartja az államilag finanszírozott hallgatói helyek számának csökkentését, valamint az egyetemek és főiskolák központilag irányított összevonását Magyar Bálint volt oktatási miniszter, aki szerint a felsőoktatási intézmények spontán integrációja a következő években tovább folytatódhatna – ha a kormány visszaadná a döntés jogát a rektoroknak.
2012-re csökkenteni szeretnék a „túlszaporodott szakok és a túlszaporodott képzési helyek” számát, de a következő felvételi eljárásban már a „keretszámokban is tükröződni fog az átalakítás” – mondta Hoffmann Rózsa a Hír TV Kontraszt című műsorában. Az oktatási államtitkár szerint Pokorni Zoltán „szereptévesztése” megzavarja a közvéleményt, és akadályozza a szakmai munkát.
Az Országgyűlés oktatási bizottságának elnöke szerint senki sem beszélt tandíjról, de kezelni kell a lemorzsolódó diákok és a külföldre távozó diplomások képzésének finanszírozását. Pokorni Zoltán - akit a miniszterelnök kért meg januárban egy lehetséges alternatíva kimunkálására - az MTI-nek adott interjúban azt is elmondta, hogy senkivel és semmiért nem áll harcban, a véleményét fogalmazza meg az oktatásról.
Berlinben minden harmadik egyetemi hallgató nem zárkózna el attól, hogy szexmunkával teremtse elő a pénzt tanulmányaihoz, vagy legalábbis fontolóra venné a lehetőséget - áll egy berlini tanulmányban.
Az új felsőoktatási törvény fogja megnyitni a kapukat a szerkezet átalakítása előtt - mondta Hoffmann Rózsa az origo internetes portálnak. Az oktatási államtitkár a csütörtökön közölt interjúban azt mondta, egyelőre úgy látja, hogy a következő tanévben nem változik lényegesen az intézményi struktúra, a Corvinus sorsa pedig komoly tárgyalások után dől el.
Újrapozícionálja magát a győri Széchenyi István Egyetem - mondta Szekeres Tamás rektor a város polgármesterével és két másik országgyűlési képviselővel közösen tartott szerdai sajtótájékoztatón.
Az oktatási államtitkár szerint a felsőoktatásban előbb vagy utóbb rendet kell tenni, racionalizálni kell a képzési szerkezetet.
Nem az a megoldás, hogy az egyetemi helyek szűkítésével a feltörekvő középosztálybeli családokat visszakényszerítsük a szakképzésbe - mondta Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatáspolitikusa a Népszabadság csütörtöki számában közölt interjúban.
A Kaposvári Egyetemen mind a négy kar változatlan képzési struktúrában folytatja munkáját, sem a jelenleg már folyó képzésekben, sem a szeptemberre meghirdetett új szakokban nem történik változás - tudatta az intézmény rektora.
A kormány felsőoktatásra vonatkozó kérdése mögött megbújó szándék „nyilvánvalóan népi felhatalmazás elnyerése az aranytojást tojó tyúk levágására: az államilag finanszírozott felsőoktatási férőhelyek csökkentése 54 ezerről 30 ezerre, és a felsőoktatási intézmények egy jelentős részének felszámolására. Félreértés ne essék: alapvetően nem – egyébként kívánatos – integrációról, hanem csonkolásról van szó” – olvasható az OktPolCafe legfrissebb bejegyzésében.
Az oktatási államtitkár szerint az államilag finanszírozott képzéseket is felül kell vizsgálni, ezek közül azok kaphatnak prioritást, amelyek az ország szempontjából relevánsak, fontosak.
Az oktatási államtitkárság közlése szerint a csütörtöki egyeztetésre meghívott négy főiskolai rektor egyetértett azzal, hogy együtt kell keresni a felsőoktatási szerkezet szükségszerű racionalizálásának útjait.
Tizenkét állami egyetem marad Magyarországon a mostani 29 helyett az origo.hu birtokába került koncepció szerint, amelyről az oktatási államtitkár már egyetemi vezetőkkel is egyeztetett. A lap információi szerint felszámolnák a felsőoktatási helyek közel felét, a Corvinus karait az ELTE, a Szent István Egyetem és a Műegyetem venné át.
Az Université Pierre et Marie Curie (UPMC) Párizs latin negyedében (Quartier Latin) található, ugyanabban a kerületben, ahol a Pantheon és a Luxembourg palota is. Jelenleg ezt a felsőoktatási intézményt tartják Franciaország legjobb tudományos és orvosi egyetemének.
A Felsőoktatási és Tudományos Tanács (FTT) szerint a felsőoktatás demográfiai problémáinak megoldására az ott szerzett bizonyítványokat és tudást bizonyos időközönként kötelezően meg kellene újítani; a szervezet honlapján közzétett, 81 oldalas elemzésben az áll, hogy még az idén elindítanák a felsőoktatási intézmények második integrációs hullámát.