Összekapott a parlamentben Hoffmann és Hiller: hány iskola kerül az egyházakhoz?
Az egyházi iskolák számáról vitatkozott a parlamentben az MSZP-s Hiller István a KDNP-s Hoffmann Rózsával.
Az egyházi iskolák számáról vitatkozott a parlamentben az MSZP-s Hiller István a KDNP-s Hoffmann Rózsával.
Az új tanévtől várhatóan 82 önkormányzati óvoda és iskola kerül át egyházi fenntartásba, vagyis szeptembertől mintegy 25 százalékkal növekszik az egyházi fenntartású intézmények száma - írta hétfői számában a Magyar Nemzet az oktatási államtitkárság adataira hivatkozva.
Az MSZP szerint különösen feszültté teheti az önkormányzati oktatási intézmények átadását az egyházaknak a jövő héten elfogadandó egyházi törvényjavaslat egyik paragrafusa, valamint az új közoktatási törvény egy bekezdése, előbbi ugyanis kimondja, hogy az egyházi intézmények világnézeti szempontból elkötelezettek, utóbbi pedig a világnézetileg semleges oktatást veti el.
Egyházi státusza mellett oktatási intézménye kiegészítő állami támogatását is elveszítheti több vallási közösség, ha a parlament elfogadja az új egyházi törvényt. Összesen három általános iskola és gimnázium kerülhet bajba - ha nem kapnak segítséget, fél év múlva be kell zárniuk.
A következő tanévtől hozzávetőleg negyedével nőhet a hazai egyházi iskolák száma, miután az egyházak a Nemzeti Erőforrás Minisztérium tájékoztatása szerint előreláthatóan 82 önkormányzati fenntartású közoktatási intézményt vesznek át az önkormányzatoktól.
Nem a misén, hanem a tanévnyitón kell részt venniük a tanároknak, bár az tény, hogy az ünnepséget a templomban rendezik meg – mondta a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában Solti Kálmán, a keceli általános iskola igazgatója.
Kötelező lesz a mise és hittan Kecel egyetlen általános iskolájában, amelyet az önkormányzat a katolikus egyháznak adott át - írja az Index. A portál szerint a misére járást megtagadó tanároknak felmondanak, azokat a gyerekeket, akik nem akarnak hittanra és misére járni, buszokkal viszik más városokba.
A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján nem tűnik tömeges jelenségnek, hogy egy-egy település az egyetlen oktatási intézményét adja át valamelyik egyháznak - mondta Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa kedden. A biztos kiemelte: nem ellenzi az átadásokat, de körültekintően szeretné megvizsgálni ezeket az eljárásokat.
A Magyar Nemzet értesülése szerint átfogó vizsgálatot indít az oktatási jogok biztosa az egyiskolás települések oktatási intézményeinek egyházi fenntartásba kerülése miatt.
Több tucat iskola kerülhet szeptembertől egyházi irányítás alá, legalább 30 településen döntöttek úgy, hogy tárgyalásba kezdenek a történelmi egyházakkal. Számos iskola és óvoda sorsa már eldőlt - május 31-én derül ki, pontosan hány intézmény fenntartói jogáról mondanak le az önkormányzatok.
Sokaknak nem tetszik, hogy az Orbán-kormány különbséget tesz a gyerekek között a szerint, milyen oktatási intézménybe járnak, aki egyházi intézménybe jár, az többet kap a közösből, aki önkormányzatiba, az kevesebbet - reagált Nyakó István MSZP-s politikus szombaton Szászfalvi László államtitkárnak az állam és az egyház kapcsolatát érintő kijelentéseire.
Általános iskolák, középiskola és óvoda kerül egyházak fenntartásába Miskolcon, erről döntött a városi önkormányzat közgyűlése - közölte Kriza Ákos (Fidesz-KDNP) polgármester pénteken sajtótájékoztatón.
A református egyház működteti tovább a kazincbarcikai Herman Ottó Tagiskolát, jövő héten újabb iskola átadásáról állapodhat meg az egyházkerület és az önkormányzat.
A Magyar Hírlap szerint megszűnés fenyegeti a szentesi Petőfi Sándor Általános Iskolát; az intézmény fenntartását szívesen átvenné az evangélikus egyház.
Az iskolaépületek nem eladók, csak tartós bérletbe kapják meg az egyházak - írta az Észak-Magyarország pénteken.
A Népszabadság értesülése szerint több kerületi iskolát is bezárnak, mások pedig kikerülnek a fenntartó önkormányzat kezéből.
A főváros több kerületében szűnik meg oktatási intézmény az új tanévtől - írja a Népszava
Várhatóan tucatnyi közoktatási intézményt vesz át a következő tanévtől az azt kérő önkormányzatoktól a Szeged-Csanádi Egyházmegye - jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Kiss-Rigó László megyéspüspök Szegeden.
Tiltakozó demonstrációt tartottak egy helyi civil szervezet nevében csütörtök este Orosházán, a polgármesteri hivatal előtt, annak érdekében, hogy ne adják át se a megyének, se az egyházaknak a közoktatási intézményeket. A fideszes polgármester szerint a tüntetőknek nem fontos a város jövője.
Nemcsak kistelepülések, hanem egyre több nagyobb város adná át oktatási intézményeit, mert nem képesek önerőből fenntartani azokat - olvasható a szerdai Világgazdaságban.