Öt szituáció, ami minden kolisnak ismerős lehet
Akár az idei tanévtől költöztetek koliba, akár már évek óta ott laktok, vannak bizonyos dolgok, amelyeket minden kollégista megtapasztal az évek alatt. Most ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat.
Akár az idei tanévtől költöztetek koliba, akár már évek óta ott laktok, vannak bizonyos dolgok, amelyeket minden kollégista megtapasztal az évek alatt. Most ezek közül gyűjtöttünk össze néhányat.
Nincs találékonyabb "szakács" egy éhes egyetemistánál. Tészta tésztával, tojás különböző formában, vagy éppen szendvics minden mennyiségben? Akár kolisak, akár albisok vagytok, biztos, hogy idővel ti is kísérletezni fogtok -, ha eddig még nem tettétek -, és olyan ételeket készítetek majd, amitől szegény Gordon Ramsay csak a fejét fogná. De nézzük, mik azok az alapételek, amelyek valószínűleg rendszeresen az asztalotokra fognak kerülni.
Senki nincs könnyű helyzetben, aki a 2020/2021es évben koptatja az iskolapadot. Az általános- és középiskolák sorra állnak át néhány hétre, vagy éppen határozatlan időre digitális oktatásra, a legtöbb egyetemen pedig hibrid oktatás folyik. Ezért még nagyobb hangsúlyt kap az önálló munka, mint általában. Most összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek betartásával elkerülhetitek, hogy kudarcba fulladjon ez a félévetek.
Többszáz méteres sor alakult ki hétfő reggel a Miskolci Egyetem előtt, mivel az épületbe csak lázmérés és kézfertőtlenítés után léphetnek be a hallgatók - mesélte nekünk az egyetem egyik hallgatója, aki korábban videót is küldött a sorban állásról.
Hamarosan kezdődik a tanév, így a nemrég alapítványi fenntartásba került Színház- és Filmművészeti Egyetem szeretné tudni, hogyan indul a közös munka és az új félév.
Már több magyar-magyar szótárt is készítettünk leendő egyetemistáknak, ahol összeírtuk azoknak a fogalmaknak a steril - mondhatni „szótári” - jelentését, amelyek újak lehetnek számotokra gólyaként. Ugyanakkor tudjuk, hogy a gyakorlatban teljesen mást jelent nektek a tanulmányi osztály, a zh, vagy éppen a szorgalmi időszak. Többen el is kezdtétek összegyűjteni, mi ezeknek az igazi magyarázata.
Mostanában sok helyen lehet olvasni arról, hogy a vírus miatt csökkentek az albérletek árai. Kíváncsiak voltunk, hogy ez pontosan mit jelent a gyakorlatban, ezért utánajártunk, mennyit kell félretennetek havonta, ha Budapest külsőbb kerületeiben szeretnétek lakni.
Az egyetemen izgalmasabbnál izgalmasabb tárgyakkal fogtok találkozni, fontos azonban tudnotok, hogy az ingyenesen megszerezhető kreditek száma véges. Ha tehát átestek a ló túloldalára és túl sok kreditet teljesítetek, akkor mélyen a zsebetekbe kell majd nyúlnotok az egyetem befejezése előtt. Mutatjuk a pontos szabályokat.
Bár idén a koronavírus miatt visszafogottabbak lesznek a gólyatáborok - már ahol nem maradnak el -, van néhány szabály, amelyet a saját érdeketekben még most is érdesem betartanotok. Mutatunk pár jó tanácsot.
Nem vettek fel benneteket államilag támogatott képzésre, így nem tudjátok, hogy miből pótolhatnátok ki a tandíjatokat? Esetleg az albérlet kifizetéséhez lenne szükségetek segítségre szeptembertől? Ilyenkor jó megoldás lehet a diákhitel, de nem mindegy, hogy melyiket választjátok. Ez egy komoly döntés, ezért most összegyűjtöttünk minden fontos információt, amit a szabad felhasználású Diákhitel 1-ről tudnotok kell.
A legtöbb képzésen az első év alapozó tárgyakkal indul, melyeket a hallgatók lazábban vesznek, mint a saját szakjukhoz kapcsolódó tárgyakat. Éppen ezért, ezekben a hónapokban több idő marad arra, hogy megismerkedjetek az egyetemi élettel és a tanuláson túli lehetőségekkel. Most mutatunk néhány dolgot, amit nem szabad kihagynotok gólyaként.
Szeptemberben kezditek az egyetemet? Akkor gólyaként több olyan új szóval is fogtok találkozni, amit korábban még nem is hallottatok. Éppen ezért, összegyűjtöttünk néhány fontos kifejezést, amelyet már most érdemes megjegyeznetek.
Már tényleg csak néhányat kell aludni és kiderülnek az idei felvételi ponthatárai. Ez pedig egyet jelent azzal, hogy többeteknek döntenetek kell róla, hol szeretnétek lakni szeptembertől. Ha úgy gondoljátok, hogy valószínűleg szociális alapon nem fogtok bekerülni az egyetem kolijába és magánkoliba se szeretnétek menni, akkor van még egy lehetőségetek: a szakkollégiumok. Mutatjuk, mit kell tudnotok róluk.
Csukott szemes vagy feltartott kezes szóbeli, a laptop képernyőjével szembe állított tükör, és a szoba körbemutatása vizsgázás előtt. Ilyen, és ehhez hasonló történetek keringenek az interneten az online vizsgákkal kapcsolatban. Kíváncsiak voltunk, ebből mi lehet igaz, és hogyan élitek meg az idei vizsgaidőszakot, ezért titeket kérdeztünk a rendhagyó félévzárásról.
Gólyaként, tavaly szeptemberben még minden új volt, az eddig ismeretlen rendszer és elvárások pedig nem kis szorongást okoztak. Mostanra viszont már otthonosan mozogtok az egyetem, főiskola falai között.
2018-ban az alapszakos hallgatók elsősorban a magas jövedelem, a szakmai, intellektuális fejlődés és a kötetlenebb életmód reményében vettek részt a felsőoktatásban - derül ki a Diplomás Pályakövetési Rendszer nemrég nyilvánosságra hozott kutatásából.
A Diplomás Pályakövetési Rendszer 2018-as, legfrissebb adatai szerint az alapszakos hallgatók több mint fele, az osztatlan képzésben részt vevők 38 százaléka, a mesterszakosok körében pedig tízből hét diák vállal munkát valamilyen módon a tanulmányai mellett - sokan állandó, határozatlan jelleggel.
Milyen akadályozó tényezők állhatnak a tanulás útjába a vizsgaidőszak alatt? Most összegyűjtöttünk néhányat, amelyekkel már biztosan találkoztatok az egyetemi éveitek során.
Feledékeny tanárok, forgandó szerencse, elnézett időpontok - a vizsgaidőszak csupa izgalmat tartogat, és nem csak az első évben.
Mennyit tanultak a szemeszter közben és hogyan halogatták a vizsgákra való felkészülést a 19. század végén a budapesti egyetemisták? Zseniális beszédről tett közzé fotót az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltára.