A demokrácia napján készül tüntetésre és hídfoglalásra az Országos Közös Akarat
Szeptember 15-én a Fridays for Future mozgalommal kiegészülve ismét nagyszabású tüntetésre készülnek a pedagógusok és a diákok.
Szeptember 15-én a Fridays for Future mozgalommal kiegészülve ismét nagyszabású tüntetésre készülnek a pedagógusok és a diákok.
Nem túlzás azt állítani, hogy az elmúlt években folyamatosan történt valami az oktatásügy háza táján. Az Orbán-kormány hatalomra kerülésével több fronton is elkezdte átalakítani a területet, ezek jellemzően valamilyen központosításba futottak végül ki. Összeszedtük a hazai oktatásügy néhány nagy port kavart mérföldkövét az elmúlt közel másfél évtizedből.
Kedden megszavazták a Parlamentben a pedagógusok által csak "bosszútörvénynek" nevezett státusztörvényt. Az Egységes Diákfront egész napos rendezvényt szervezett a Kossuth térre, ahol ez ellen tüntetnek.
Úgy tudjuk, ma még nem szavaznak a státusztörvény tervezetéről, mindenesetre a parlamenti vita lefolytatása közben a Kossuth téren tüntetést tartanak.
Több civil szervezet is demonstrációt hirdetett a Parlament elé.
Sas Bíborka egy petpalackot dobott a rendőri sorfal mögé. A vádért akár 5 év börtönbüntetés is járhat.
Pankotai Lili volt iskolájának példája szélsőséges reakció lehet. Az általunk megkérdezett, diákmozgalmakban résztvevő diákok beszámolói alapján nagyon vegyes, hogy az egyes iskolák hogyan kezelik a közéletileg aktív tanulókat. Valahol nincs vele az iskolavezetésnek sem gondja, máshol viszont kirúgással fenyegetik meg az ülősztrájk szervezőjét. Az órákon elvileg tilos politizálni, de, hogy a folyosón ki miről beszélget, nem lehet megszabni. Előfordul, ahol támogatják az oktatási tiltakozásokat, máshol viszont arra sem néznek jó szemmel, aki a tanáriban erről beszélget.
Eddie Redmayne valószínűleg véletlenül csöppent a demonstráció kellős közepére, de azért leállt egy fotóra.
A 17 éves Mátét fogdába zárták az egyik tanári tüntetés után a rendőrök, előtte könnygázt is fújtak a szemébe, de végül semmivel sem vádolták meg.
A Publicus Intézet felmérésében válaszoló kormánypárti szavazók 42 százaléka sem ért egyet ezzel a fajta hatósági eljárással.
A vonulás alatt már néhány száz fősre duzzadó tömeg már azt is skandálta, hogy „ünnepeljük meg a tanárainkat”. Többen buborékot fújtak, volt, aki dobbal érkezett az eseményre, a lezárás utáni vonulás ezúttal elmaradt.
Pedagógusnapon, június első vasárnapján köszöntik a köznevelésben és a felsőoktatásban dolgozókat. Mutatjuk a tegnapi nap legfontosabb kijelentéseit.
Az egyik civil szervezet vezetője például hajnal egykor kapta meg, hogy kilencre várják. Így nem csoda, hogy hárman voltak ott összesen. Maruzsa delegáltjai rajtuk számonkérték, hogy túl élesen fogalmaztak a státusztörvényről, majd bólogattak, hogy talán ott lesznek egy következő egyeztetésen, ahova már mindenki el is tud menni.
Továbbra sem tudnak olyanról, akiket miután előállítottak a kordonbontás kapcsán, erőszakos bűncselekménnyel gyanúsítottak meg, csupán olyanokról, akikkel szemben az arcuk eltakarása, illetve rongálás a vád – mondta az Eduline-nak adott interjújában Hegyi Szabolcs, a TASZ jogásza. Előbbieknél az Alkotmánybírósághoz terveznek fordulni, hogy ne büntessék azt, aki nyomós okból viseli maszkot és az igazoltatásnál leveszi, de a rongálásért sem hiszik, hogy bárkit is börtönbe küldenének.
Véget ért az érettségi vizsgák második hete, ami már közel sem csak az írásbelikről szólt. A borongós idő nem csak az emberek kedvét rontotta el, de tönkretette egy budapesti gimnázium plafonját is, a drasztikus tanárhiány megoldása egyre reménytelenebbnek tűnik, a diákok pedig ismét demonstrációt tartottak, ami ezúttal a Fidesz-székház előtt ért véget.
A bejelentett tüntetés után a több ezres tömeg egy része a Fidesz-székházhoz vonult, ahol rendőri sorfal fogadta őket. A rendőrség közleménye szerint itt egy "néhány száz főből álló agresszív tömeg" erőszakkal próbálta áttörni a sorfalat, majd a verbális sértegetések után egyre komolyabb dolgokkal is dobálták a hatóságokat.
Sztrájktörvény, tanárok kirúgása, státusztörvény és könnygáz: 2022-től ismét folyamatosak a tanárok, szakszervezetek és diákok által szervezett tüntetések, demonstrációk és sztrájkok. Most összeszedtük ezeknek az eseményeknek az idővonalát és a kormány reakcióit. Az érettségi első két hete után, május 19-én folytatódnak a tanár-és pedagógustüntetések.
Elmúltak már rég azok az idők, amikor azért büntettek meg valakit, mert nincs rajta maszk.
Várhatóan az Országgyűlés a tavaszi ülésszakban fogja tudni elfogadni a pedagógus-életpályamodellről szóló törvényt – hangzott el a csütörtöki kormányinfón.
A státusztörvény ellen tüntetőket egy ilyen akcióért valószínűleg könnygázzal fújnák arcon.