780 iskolát újítottak fel a nyári szünetben
22 ezer új széket kaptak a diákok, a 780 iskola felújítása kétmilliárd forintba került.
22 ezer új széket kaptak a diákok, a 780 iskola felújítása kétmilliárd forintba került.
A diákok kétharmada - minden alsó tagozatos gyermek és a szociálisan rászoruló felsősök, vagyis összesen 735 ezren - ingyenesen kapja a tankönyvcsomagot a jövő héten kezdődő tanévben - mondta Rétvári bence államtitkár. Emiatt
A megszigorított feltételeknek köszönhetően vége a véres gyerekharcoknak - igaz, erre két év volt szükség a jelenség felismerését követően.
Országszerte 24 helyen tanterem, 24 tanuszoda, 25 tornaterem és öt komplett iskola épül a Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program keretében - közölte Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára a szocialista Bangóné Borbély Ildikó írásbeli kérdésére.
A tény, hogy a kormány "figyelembe vette" a Pedagógusok Szakszervezetének szempontjait nem jelentette azt, hogy azokat mind meg is fogadták. Rétvári Bence államtitkár szerdán úgy nyilatkozott a korábbi tárgyalásokról, mintha nem lett volna törvény által kötelező leülni a szakszervezetekkel.
Hónapokon keresztül kommunikálta az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy a GDP 6,14 százalékát költjük oktatásra. Megkérdeztük, hogy ez hogyan jön össze: uniós forrásokkal és a polgárokra rótt tandíjakkal, összeollózott költségvetési tételekkel.
Lassan a lottózáshoz hasonlít, hogy milyen számokat kommunikál a kormány az oktatás finanszírozásáról.
Az államtitkár azt mondta, hogy a szakszervezetek 2013-ban lemondtak a sztrájkjogukról egy megállapodás keretében.
Az államtitkár szerint a kormány jelenleg is a GDP 6,14 százalékát költi oktatásra, bár ezt nagyon nem úgy számolják, ahogy szeretné. Nem ez volt az első nyakatekert számmágiája a kormánynak.
Orbán Viktor év elején az otkatásra jutó pénzek növekedéséről beszélt, Rétvári Bence pedig számszerűsített is: szerinte bőven kültünk már annyit oktatásra, mint amit a tiltakozók követelnek. Az OECD matekja azonban nem egyezik a kormányéval, vagy ha igen, akkor úgy vándoroltak százmilliárdok az oktatásba, hogy a Klik ott tart, ahol. De mennyit költ valójában oktatásra az állam?
Már korábban is tudni lehetett, hogy mindenképp átalakítja majd a kormány a fenntartói rendszert, Szabó Tímea képviselő ezért arról érdeklődött, hogy mi jöhet a Klik után. Rétvári Bence levele szerint kevés dolog változhat, pedig kedden maga járta végig a magyar sajtót a Klik megszüntetéséről.
Rétvári Bence államtitkár az elmúlt napok legfontosabb közoktatási változtatásainak tervével még az előtt telekürtölte a sajtót, hogy arról érdemi megállapodás születhetett volna a Köznevelési kerekasztalon, azt a látszatot keltve, mintha az ott zajló munka a kormányt sem túlzottan érdekelné.
A Pedagógusok Szakszervezete szerint Rétvári Bence államtitkár keddi bejelentései nem fedik teljes mértékben a szakszervezet követeléseit, a Tanítanék Mozgalom sem elégedett, így nem fújták le a jövő szerdai tiltakozást.
Rétvári Bence elmondása szerint már szeptembertől csökkenhet a diákok terhelése. A tervek szerint azok a diákok, akik egész napos oktatásban részesülnek, szeptembertől nem adható fel nekik házi feladat.
A kormány úgy tűnik meghátrált és feláldozza a központi szervezetet.
Konkrét javaslatcsomaggal áll elő a kormány a diákok leterhelésének csökkentésére a köznevelési kerekasztal keddi ülésére - erről Rétvári Bence beszélt az Echo TV-nek szombat este.
Az oktatási államtitkár szerint 18 százalékos béremelést jelentene a pedagógusok követeléseinek három pontja, az óraszámcsökkentés, az órakedvezmény visszaállítása és a minőségi munkavégzésért járó pótlék. A tanárok korábban sem kérdőjelezték meg, hogy emelkedtek a béreik az életpályamodellel, de munkaterheik túl nagy mértékben nőttek. Nem további emelést várnak, csak terheik csökkentését, a kormány ebben viszont azt látja, hogy kevesebbet kap a közpénzért.
Több órás tárgylást követően nem jutott megállapodásra a pedagógusok sztrájkbizottsága pénteken az Emberi Erőforrások Minisztériumával. A PSZ a 25 pontos követelésről továbbra is egyeztetne, de ennek irányáról vita van a minisztériummal. Rétvári Bence államtitkár szerint azért is érdemes ott lenni a kerekasztalon, mert "ott történnek dolgok."
Rétvári Bence nem érti, miért bojkottálják a köznevelési kerekasztalt a legnagyobb pedagógus-szakszervezetek. Szerinte elképzelhető a diákok leterheltségének csökkentése.
A TV2 Mokka vendége volt Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára, aki nem zárta ki egyértelműen, hogy Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár széke inog. A hermanosok tiltakozásával kapcsolatban pedig egészen sajátos véleményt fogalmazott meg.