Itt a vége: aláírta a lex CEU-t Áder János
Elrendelte az államfő a felsőoktatási törvény módosításának kihirdetését - áll Áder János köztársasági elnök nyilatkozatában.
Elrendelte az államfő a felsőoktatási törvény módosításának kihirdetését - áll Áder János köztársasági elnök nyilatkozatában.
Országgyűlési tudósítás: Kósa Lajos szerint egy abszurd ügyben szervezetek jelentős megmozdulást a fővárosban.
Sok más mellett rengeteg pénzt is veszítene az ország.
Áder János államfőnek hétfőn kellene aláírnia a lex CEU-t, amely ellen több tízezren tüntettek vasárnap este Budapesten. Várhatóan meg is teszi, de csak az utolsó percben.
Szombat éjfélig több mint 17 ezren jelezték a Facebookon, hogy ott lesznek a lex CEU miatt szervezett budapesti tüntetésen. A szervezők mindenkitől azt kérik, kék ruhában érkezzenek a demonstrációra.
A szervezőket is meglepte a nagy érdeklődés, ezért áthelyezték a CEU-t ellehetetlenítő törvény elleni ma demonstrációt.
Vasárnap estére újabb tüntetést szervez az Oktatási Szabadságot nevű csoport Budapest belvárosában, Áder János köztársasági elnöknek ugyanis hétfőig van lehetősége Alkotmánybíróság elé küldeni a CEU-t ellehetetlenítő jogszabályt. A tüntetés Facebook-oldalán már több ezren csatlakoztak a demonstrációhoz.
Az Európai Bizottságnak meg kell vizsgálnia a magyar felsőoktatási törvény módosítását; független, komoly értékelésre van szükség pártpolitikai viták helyett - közölte szerdán Manfred Weber, a Fideszt is a soraiban tudó Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakcióvezetője.
A Central European University (CEU) szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) megtéveszti a közvéleményt a felsőoktatási törvény módosításával kapcsolatban, a CEU-ról, illetve a Közép-európai Egyetemről szóló nyilatkozata "számos csúsztatást és tévedést tartalmaz".
Demonstrációt tartottak kedd este a CEU-t ellehetetlenítő törvénymódosítás ellen az egyetemnél, majd több százan vonultak át a Kossuth térre. A Parlament előtt dulakodás volt, ám miután lecsillapodtak a kedélyek, Büki Zoltán civiljogi aktivista bejelentette, szerdán kétóránként lezárnak egy fővárosi hidat. A Szabadság híd lezárása érdeklődés hiányában reggel 8-kor elmaradt.
Az oktatási államtitkár szerint a felsőoktatási törvény kedden elfogadott módosítása nem érinti a Közép-európai Egyetemet (KEE), de a CEU működése a kezdetek óta kérdéseket vetett fel. Palkovics László szerint a kvázi diplomagyárak miatt kellett módosítani a törvényt. A CEU persze nem tartozik ebbe a kategóriába.
Dulakodásba fordult kedd este a Parlament előtt a lex-CEU ellen korábban a Közép-európai Egyetemet élőlánccal körbe vevők a Kossuth tér elé vonulók tüntetése - írja a hvg.hu.
Újabb demonstrációt tartottak Budapest belvárosában a lex CEU ellen, megtelt tiltakozókkal az egyetem épületének környéke, több ezren alkottak élőláncot az épület körül.
Már több mint 3700-an jelezték a Facebookon, hogy részt vesznek a ma délutáni - a lex CEU megszavazása miatt - szerveződő demonstráción.
Ma dél után nem sokkal szavazott az Országgyűlés a CEU-t ellehetetlenítő törvényjavaslatról. A kormánypárti képviselők szavazatával elfogadták a módosítást, így finoman szólva bizonytalanná vált az egyetem magyarországi jövője.
A Magyar Rektori Konferencia jogosnak tartja azt a kormányzati igényt, hogy a külföldi felsőoktatási intézményekre egyértelmű szabályozást vezessenek be Magyarországon, de ez nem eredményezheti magas színvonalú képzési és kutatási tevékenységet folytató intézmények bezárását és a magyar felsőoktatási intézmények nemzetközi együttműködési lehetőségeinek beszűkülését. A rektori konferencia a jogszabály hatályba lépése időpontját 2019 szeptemberére tolná ki.
Délután 5 órától újabb demonstráció lesz a CEU Nádor utcai épületénél, a résztvevők élőlánccal tiltakoznak majd a "CEU bezárása és az oktatási szabadság durva korlátozása ellen". Persze csak akkor, ha az intézményt ellehetetlenítő törvényjavaslatot megszavazza a Parlament.
A külföldi egyetemek működéséhez szükséges nemzetközi szerződés föderatív államokat érintő pontosítására fogadott el változtatásokat a felsőoktatási törvény módosításához az Országgyűlés Törvényalkotási bizottságának kormánypárti többsége hétfő esti ülésén. A változtatás szigorít az előterjesztésben megfogalmazott határidőkön is.
Egyetlen szabályosan működő külföldi egyetem van Magyarországon, ez a McDaniel College, a többi 27 nem tartja be a törvényeket - közölte a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában hétfőn.
146 ELTE-s írt nyílt levelet az egyetem rektorának: arra kérik Mezey Barnát, "vesse latba befolyását" annak érdekében, hogy a minisztérium úgy alakítsa át a felsőoktatási törvény módosítását, hogy annak elfogadása ne veszélyeztesse a CEU budapesti működését.