szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szelektív hulladékgyűjtés, minél gyorsabb egészségügyi ellátás, eligazodás a fesztivál területén, segítség a beengedésben, a karszalaggal való fizetésben, a színpadoknál, és a fesztiválok közösségi média profiljainak folyamatos kezelése – mindez sokkal kevésbé lehetne gördülékeny, ha nem segítenék a fesztiválok szervezőinek munkáját már 12 éve önkéntesek. Nagy Rékával, a Fesztivál Önkéntes Központ vezetőjével beszélgettünk.

A Sziget Fesztivál óriási területén barangolva szinte mindenhol színes pólós önkéntesekbe botlottunk. A koncertek után narancssárgába öltözött fiúk és lányok kapkodták fel minél gyorsabban az eldobott műanyagpalackokat, kék pólóba öltözött önkéntesek igyekeztek minél jobb fotókat csinálni, hogy minőségi tartalmakkal töltsék meg a fesztivál Instagram és TikTok-profilját, a tömegben a kedvenc előadóinkra várva pedig nem egyszer nyomtak a kezünkbe friss vizet fehér pólót viselő egészségügyi önkéntesek. Az önkéntesek már 12 éve fontos részei a legnagyobb hazai fesztiváloknak. Ott vannak a Balaton Soundon, ott voltak a Volt Fesztiválon, a Strandon, és a már 30 éve működő Szigeten is.

Az első évben, 2011-ben még csak 15, 2019-ben azonban már több mint 1500 önkéntes segítette és támogatta a szervezők munkáját. Nagy Réka, a Fesztivál Önkéntes Központ vezetője szerint ugyanakkor a fesztiválokon előtte is voltak önkéntesek, őket azonban főként a rendezvényekre kitelepülő civil szervezetek hozták, akik értelemszerűen a saját tevékenységeiket segítették, nem pedig a fesztiválok szervezőinek munkáját.

Külföldön már bevett szokás

Réka szerint a nyugati országokban már megszokott, hogy a fesztiválokon és egyéb rendezvényeken fiatal önkéntesek segédkeznek, akik napi néhány óra munkáért cserébe ingyen élvezhetik a koncerteket és egyéb programokat. Magyarországon ez 18 év alatt napi 4,5 órát, fölötte pedig napi 6 órát jelent, melynek során az önkéntesek olyan feladatokat látnak el, amihez komolyabb előképzettség nem kell, de egy gyors betanítás után jelentős hozzáadott értéket jelent a fesztivál számára.

Így van ez a legnagyobb angol fesztiválokon, de például Hollandiában is, hiszen önkénteseket foglalkoztatni mindkét félnek megéri, ráadásul nem ritkák a sikersztorik sem. Például, hogy valaki néhány év önkénteskedés után sikeresen helyezkedett el a rendezvényszervezés területén vagy a zeneiparban. Ehhez persze elengedhetetlen a lelkesedés, és hogy az önkéntesek örömmel lássák el a feladataikat.

Hogyan lehet bekerülni?

A jelentkezés egy online felületen történik, ahol a személyes adatok megadása mellett a szervezők arra is kíváncsiak, hogy a jelentkezők önkénteskedtetek-e már korábban, és hogy miért szeretnétek részt venni a rendezvény segítésében. Réka szerint ezt egy online interjú követi, ami egyben tájékoztató jellegű is, hiszen a jelentkező megismerése mellett nagyon fontos tisztázni azt is, pontosan mit jelent önkéntesnek lenni.

Aki alkalmasnak bizonyul, a regisztrációt követően az önkéntes központ oldalán meghirdetett rendezvények közül bármelyikre jelentkezhet. Ezek lehetnek a legnagyobb hazai fesztiválok, vagy – tavaly nyár óta – akár koncertek is. Idén például az egyik legnagyobb szórakoztatóipari vállalattal együttműködve ők szerveztek önkénteseket a budapesti Rammstein, Depeche Mode és Guns N’ Roses koncertekre, a jövő évi programokok között pedig már ott szerepel az óriási érdeklődést vonzó, háromestés Coldplay is. Ezeken az önkéntesek a biztonsági szolgálat keze alá dolgozva segédkeznek a résztvevők beengedésében, míg a fesztiválokon olyan rendkívül fontos, komoly feladatköröket is elláthatnak – amikhez egyébként szakirányú tanulmányok is szükségesek – mint az egészségügyi ponton való segédkezés, vagy a Balaton Soundon a lelkisegély szolgálat.

„Ők egyfajta plusz szeme-fülei a fesztiválon jelenlevő szerveknek. Nem ők fognak lelkisegélyt nyújtani és sebeket ellátni, de olyan plusz emberek, akik észre tudják venni a problémákat, akikhez tudnak fordulni, és akik tudják továbbítani az igényt a szakszerű segítségnyújtásra” – magyarázza Réka.

Ezen felül, aki szeretne, akár az építő és bontó munkákra is jelentkezhet, amik a fesztiválok előtt és után vannak, így annak ideje alatt nem is feltétlenül kell dolgozniuk, hanem a munkájukért díjmentesen szórakozhatnak, de – mivel az önkéntesek váltják egymást – egy kis rugalmassággal az is kivitelezhető, hogy akik a fesztivál ideje alatt dolgoznak is részt tudjanak venni a kedvenceik koncertjein.

„Beosztástól függ, de a napi 6 óra segítségen kívül mindenen részt tudnak venni, hiszen a fesztivál területén 0-24-ben dolgoznak önkéntesek, akik váltják egymást, de tudnak cserélgetni is. Vannak olyan feladatok, aminek fix időpontja van, tehát azért tudni kell alkalmazkodni, de a beosztást az igényhez igazítjuk, és igyekszünk úgy csinálni, hogy senki ne maradjon le arról, amin ott szeretne lenni” – teszi hozzá az önkéntesek vezetője.

Nincs felső korhatár

Az idei Sziget Fesztiválon körülbelül 6-700 önkéntes segédkezett, ellentétben a 2019-es közel 1500 fős rekorddal. Ennek oka természetesen a koronavírus-járványban keresendő, hiszen a két év kihagyás miatt sokan „kiöregedtek” az önkénteskedésből.

Réka azt mondja, ez a munka főként az egyetemisták körében népszerű, akik jellemzően 2-3 nyarat töltenek el náluk, mielőtt teljes állásban, vagy gyakornokként kezdenének dolgozni. Ugyanakkor az sem kivitelezhetetlen, és nem is példa nélküli, hogy valaki teljes állás mellett is elszegődik hozzájuk a fesztivál idejére, mert kifejezetten erre az időszakra tartogatja a szabadságát.

Felső korhatár ráadásul nincs is, 16 éves kor fölött bárki jelentkezhet, akinek van kedve hozzá, így egészen meglepő életkorú, 50-60 év közötti önkéntesek is előfordulnak, akik a fesztivál forgatagában segítik a tisztaságot, biztonságot, gördülékenységet, és hogy mindenki a lehető legjobban érezze magát. Ehhez természetesen az elfogadott jelentkezést követően szükséges elvégezni azt a rövid útmutatást és képzést, amit a Fesztivál Önkéntes Központ szervez, de a legfontosabb mindenképp a lelkesedés és a nyitottság.

„Ha valaki kellően nyitott tud lenni a feladatok, a rendezvényes világ és a többi önkéntes irányába is, akkor rendkívül gazdag igényekkel tud hazatérni” – jegyzi meg Nagy Réka.

Amennyiben érdekel titeket a program, itt tudtok róla bővebben is olvasni.