II. Thotmesz fáraó sírját a luxori Királyok Völgyétől nem messze találta meg az egyiptomi-brit régészcsapat.
A kairói műemlékvédelmi minisztérium tájékoztatása szerint ez az első ilyen jellegű lelet, mióta Howard Carter 1922-ben megtalálta Tutanhamon sírját. Azt érdemes megjegyezni, hogy a sírkamra bejáratát már 2022-ben felfedezték - írja az MTI.
Az egyiptomi régészeti hatóság szerint a Thotmesz sírja az utóbbi évek egyik legfontosabb feltárása. A sírbolt központi része viszonylag egyszerű kialakítású, ugyanakkor a falakon kék színű írásnyomokat, illetve sárga csillagminták maradványait találták meg. Azonban a díszes vakolatot restaurálni kell, mivel a sírt valamikor korábban elöntötte a víz.
A 18. dinasztia egyébként, az ókori Egyiptom Újbirodalmának első dinasztiája, a Krisztus előtt nagyjából 1550-től 1292-ig uralkodott több mint 200 éven át. Ez idő alatt Egyiptom az ókori világ egyik leggazdagabb és legerősebb birodalmává nőtte ki magát.
A dinasztiához olyan ismert fáraók tartoztak, mint Tutanhamon, Ehnaton. Ebben a korban élt Hatsepszut is, aki II. Thotmesz feleségeként nemcsak férje temetését szervezte meg, hanem annak halála után a hatalmat is magához ragadta.
Ha próbára tennétek tudátosotokat, hogy mennyire ismeritek az egyiptomi isteneket, töltsétek ki az alábbi kvízünket.