Ösztöndíj tehetséges egyetemi hallgatók számára
Új ösztöndíjprogramot indít az ELTE legtehetségesebb közgazdászhallgatói számára a Concorde Csoport. Az idén először meghirdetett pályázat nyomán négy hallgató részesül az egy évre szóló támogatásban.
KatonaSuli - választható érettségi tárgy a katonai alapismeretek
A katonai pálya presztízséről, a modernizált, önkéntes Magyar Honvédségről, annak feladatiról, kihívásairól és szerepéről a Magyar Köztársaságban, valamint a Katonai alapismeretek népszerűsítésére létrehozott KatonaSuli elnevezésű akkreditált program jelenéről és jövőjéről tartottak előadásokat a Honvédelmi Minisztérium meghívott előadói a Budai várban április 16-án, Budapesten.
Rendhagyó tanórák a temetőben
Április közepétől már két fővárosi temetőben folytatódik a rendhagyó tanórák évek óta tartó sikeres sorozata. Idén tavasszal a Fiumei úti Sírkert mellett már a Farkasréti Temetőben nyugvó hírességek sírhelyeit is felkereshetik iskolai csoportok, hogy történelmi, irodalmi, művészeti vagy tudományos ismereteiket gazdagítsák, elmélyítsék.
Tizenegy kemény tanév
Rippel Ferenc és testvére, Viktor nem hétköznapi szakmát választott. Szüleik nyomdokain járva artisták lettek. Ma már a szakma élvonalába tartoznak. Az idáig vezető útról mesélt nekünk Feri:
Karriercsomag a diák-munkavállalóknak
A diákmunka nem egyszerűen pénzkereseti lehetőséget, hanem a fiatalok karrierjének megalapozását is jelentheti áprilistól, a második legnagyobb országos hálózattal rendelkező iskolaszövetkezet ugyanis útjára indította a Dolgozz a jövődön! programot, amelynek keretében a kiemelkedő diák munkavállalók Fürge Diák Karriercsomagot szerezhetnek munkaévük végén.
Már az általánosban is probléma a korai szexuális élet
Újabb kutatások láttak napvilágot, melyek világosan mutatják, hogy a szexuális egészségről már a felsőtagozatosok között is nyílt beszédre van szükség.
A szülők vagyoni hátterét vizsgálja néhány iskola a felvételi előtt
Miközben az oktatási minisztérium éppen az esélyegyenlőség megteremtésének céljából szüntette meg a hat és nyolc osztályos középiskolákba jelentkezés során a szóbeli vizsgákat, és a négy- és ötéves középiskolákba való felvételi kapcsán is korlátozott mértékben vehető figyelembe a szóbeli meghallgatáson nyújtott teljesítmény, a Népszabadság keddi száma visszaélésekről számol be: egyes intézmények a szülők iskolai végzettségéről, a diákok családi hátteréről érdeklődnek.
BioCamp tábor két SZTE hallgatóval
Magyarországot a Szegedi Tudományegyetem két hallgatója képviseli Bázelben, a világ egyik vezető gyógyszervállalatának Biotechnológiai Táborában. Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia biotechnológiai tagozatának legjobbjaiként a szegedi hallgatók betekintést nyerhetnek a kutatók munkájába, első kézből kaphatnak információkat a legújabb biotechnológia fejlesztésekről, és közvetlen közelről megismerhetik a vállalat biotechnológiai laboratóriumainak működését.
A Facebook rontja a tanulmányi átlagot?
Egy tanulmány kapcsolatot vélt felfedezni a Facebook-használat és a gyenge tanulmányi átlag között.
Hogyan változtatja meg a válság a diákok felsőoktatási terveit?
Bizony, nem egyszerű a diákok helyzete a mai világban.
Mesterképzések a jelentkezői létszámbővülésben
A jelentkezési statisztikákból kiderül, az idei 22 százalékos összjelentkezői létszámnövekedés részben a meghirdetett mesterképzéseknek köszönhető. Éppen ezért jellemzően a mesterképzéseket is hirdető intézmények tudták az összjelentkezői létszámbővüléssel azonos vagy magasabb mértékben növelni jelentkezői számukat, az intézmények többségénél az összjelentkezői bővülés több mint 50 százaléka a meghirdetett mesterképzéseknek köszönhető. Idén csaknem 27 ezerrel többen jelentkeztek a felsőoktatásba, ez nagyjából 22 százalékkal több, mint a tavalyi évben.
Pénzt veszíthetnek az intézmények az átjárhatósággal
A Népszabadság értesülése szerint több száz hallgatót veszítettek az intézmények a finanszírozási formák közti átjárhatóság miatt. A felsőoktatási törvényben 2007 óta szerepel, hogy azok az államilag támogatott hallgatók, akik nem teljesítik az előírt kreditmennyiség legalább felét két féléven át, költségtérítésesként kell folytassák tanulmányaikat. A napilap szerint azonban ennek anyagi feltételét több száz hallgató nem tudta vállalni idén.
Egyre növekvő nyomás alatt a gyerekek
Egy brit felmérés szerint a tanárok több mint 70%-a gondolja úgy, hogy a diákok sokkal több stressznek vannak kitéve, mint tíz évvel ezelőtt.
Hol tart a Bolognai folyamat?
2009. április 2-5. között csaknem hatvan ország felsőoktatási vezetői találkoztak Belgrádban, hogy megvitassák a felsőoktatás aktuális trendjeit: az innovációs aktivitás, a technológiatranszfer és az egyetemek kapcsolatát, valamint a Bolognai folyamat jelenlegi helyzetét.
Hét lépésben az iskolai erőszak ellen
Az Együttműködő iskola - együttműködő társadalom (EMI) mozgalom a maga módján: a biztonságot adó, együttműködő tanulási környezetek hiányának kimondásával, az együttműködés pozitív kultúrája iránti igény ébrentartásával ad választ az iskolai erőszak kérdésére. Az EMI-mozgalom hét, szakmailag is jól értelmezhető lépésben fogalmazta meg azokat a támpontokat, melyek a pedagógiai kommunikáció megújításához szolgálnak eszközként az erőszakos cselekmények elkerülése érdekében.
Mit egyél matekvizsga előtt?
Egy új tanulmány szerint a csokoládéevéssel is javítható az agy matematikai feladatmegoldó képessége.
Melyik szakmai nyelvvizsgát válasszam?
Számos területen, így a gazdaságban, az idegenforgalomban és a vendéglátó-iparban ma már szinte lehetetlen elhelyezkedni komoly nyelvtudás nélkül. A gazdasági irányú egyetemeken és főiskolákon, minimum egy, máshol két szakmai nyelvvizsga megszerzése a diploma kimeneti feltétele. Ezt a legtöbb iskolában nem lehet mással kiváltani, néhány egyetemen azonban az általános felsőfokú nyelvvizsgát is elfogadják. Mit tegyen hát a diák? Ebben segít eligazodni a Business Focus Gazdasági Nyelvstúdió intézményvezetője, Csókayné Fényi Andrea:
A Google mérnöke a Simonyi Konferencián
Április 21-én, a Simonyi Konferencián bárki megismerheti hogyan képes a Google hatalmas mennyiségű adatot is gyorsan feldolgozni. A keresőcég Zürichben dolgozó mérnöke, Németh András fogja bemutatni a különleges adatfeldolgozó technológiákat.
A nappali tagozatos hallgatók három százaléka vezet saját blogot
A mai egyetemisták, főiskolások elsősorban az online csatornákat használják az információk gyűjtésére, az önkifejezésre és kapcsolattartásra, a hallgatók több mint fele rendszeresen olvas blogokat, kilenc százalékuk kommentálja is azokat, három százalékuk pedig saját blogot vezet. A fiatalok egyharmada pedig a baráti beszélgetéseket, sörözéseket is internetes üzenetek segítségével szervezi meg - derül ki a djuice Digitális Kultúra Kutatásából.
Lesz-e kötelező természettudományi érettségi?
Míg 4200 természettudományi képzési hely indítását támogatná az állam a szeptemberben kezdődő tanévben, csupán 3395 jelentkezés érkezett ezekre a szakokra - írja a Magyar Nemzet, mely arról értesült, Hiller István oktatási miniszter nem teszi kötelezővé a reál érettségit. Az elhatározásra már februárban állásfoglalásban kérték a gazdasági élet szereplői a kormányt a kutatói szakemberhiány orvoslása érdekében.