Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A magyar kutatóűrhajós olyan kísérleteket fog végezni az űrben, amiket utána a jelentkező iskolák is elvégezhetnek a rendhagyó fizikaórákon.
Elindult a középiskoláknak szóló UNIverZOOM projekt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a HUNOR űrprogram együttműködésében. Az egyedülálló kezdeményezés célja, hogy minél több középiskolásban felkeltsék a mérnöki és természettudományok iránti érdeklődést – áll a BME közleményében.
Az UNIverZOOM egy olyan oktatási projekt, ami különleges lehetőséget biztosít középiskolásoknak a fizikai ismeretek élményalapú bővítésére. Továbbá megalapozzák a további érdeklődést a tudományterület iránt, hiszen ez a projekt az első a maga nemében.
A közlemény szerint „a résztvevő fizikatanárok és diákjaik földi körülmények között, saját osztálytermükben ismétlik meg Kapu Tibor Nemzetközi Űrállomáson végzett mikrogravitációs kísérleteit.” A projekt kezdetét Tibor űmissziója jelöli majd, amikor leghamarabb májusban az Axiom Mission 4 (Ax-4) küldetés négyfős legénységének tagjaként a Nemzetközi Űrállomásra repül.
Elsősorban magyar fejlesztésű űrkutatási eszközöket tesztelt majd és magyar kutatók által összeállított kísérleteket végez. Ezek mellett fog még az UNIverZOOM program keretén belül olyan kísérleteket elvégezni az úrállomáson, amiket előzetesen egyetemi szakemberek állítottak össze.
Kapu Tibor kutatóűrhajós és Cserényi Gyula tartalékos kutatóúrhajós
„A projekt különleges élményt kínál, hiszen a bevont diákok és tanáraik az űrhajós, világűrben elvégzett fizikai kísérleteit a NASA felvételén keresztül elsőként nézik meg, majd a HUNOR és a BME együttműködése keretében biztosított eszközökkel saját maguk is elvégzik, Härtlein Károly, a BME mesteroktatójának és Vincze Miklós, az ELTE fizikusának iránymutatásai alapján” – emeli ki a BME. A földi körülmények között is elvégzett kísérletek középpontjában az a kérdés áll majd, hogy milyen különbségeket lehet tapasztalni a gravitációban és a súlytalanságban is elvégzett kísérletek között.
A BME és a HUNOR 300 középiskola csatlakozását várja az UNIverZOOM programhoz, iskolánként egy-egy fizikatanár és legalább 15-20 diák részvételével. A projekthez csatlakozott iskolák és diákok megkapják majd a már korábban említett, a kísérletekhez szükséges eszközcsomagot, illetve a résztvevő tanárok elméleti és gyakorlati képzést, mentorálást fognak kapni. A projekt lényegi része az űrben elvégzett kísérletek földi megvalósítása lesz, nem sokkal azután, hogy a diákok végig nézték a Kapu Tibor által súlytalanságban elvégzett kísérlet oktatóvideóját.
A projekt részleteiről bővebb információt és a jelentkezési felületet hamarosan az univerzoom.bme.hu oldalon érhetitek el.