Ez az ország tíz legjobb egyházi középiskolája 2025-ben

Megjelent a HVG 2025-ös középiskolai rangsora. Idén az első tízben több változás is látható. Van olyan iskola, ami tavaly még a harmadik volt, idén azonban kicsúszott a top 10-ből.

  • Székács Linda

2025-ben is a budapesti Deák Téri Evangélikus Gimnázium lett az ország legjobb egyházi fenntartású középiskolája - derül ki a HVG frissen megjelent, 2025-ös középiskolai rangsorából.

Bár az első helyen szereplő intézmény továbbra is tartja a helyét, a 2024-es középiskolai rangsorhoz képest több változás is van a top 10-ben. Bekerült például az első tízbe a tavaly még 13. helyen szereplő budapesti Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium, kiesett ugyanakkor a legjobb tízből a tavaly még harmadik Pannonhalmi Bencés Gimnázium és Szakkollégium, a 2024-ben a harmadik helyen szereplő piliscsabai Páduai Szent Antal Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium, ami tavaly a kilencedik volt.

Az egyházi iskolák rangsorának első tíz helye idén a következőképp alakul:

  1. Deák Téri Evangélikus Gimnázium
  2. Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium
  3. Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium
  4. Premontrei Szent Norbert Gimnázium, Egyházzenei Szakgimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium
  5. Piarista Gimnázium
  6. Gödöllői Református Líceum Gimnázium
  7. Szentendrei Református Gimnázium
  8. Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium
  9. Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium
  10. Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium, Budakeszi

HVG Középiskolai rangsor 2025
Idén is összeállította a középiskolai rangsorát a HVG. Nézd meg a teljes listát Magyarország száz legjobb középiskolájáról a hvg360-on. A nyomtatott kiadványt, amely bővebb ismertetőt is tartalmaz, itt tudod megrendelni, vagy október 25-től az újságárusoknál is beszerezhető.

Hogyan állították össze?

A rangsor összeállítása során többek között olyan tényezőket vettek figyelembe, mint

  • a 10. évfolyamos országos kompetenciamérés átlagteljesítménye szövegértésből és matematikából,
  • az érettségi százalékos eredménye a négy fő tárgyból, azaz matematikából, magyarból, történelemből és idegen nyelvből, valamint
  • a felsőoktatásba, nappali tagozatra felvett diákok felvételi pontjainak iskolai átlaga.

A legjobb középiskolákkal részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk:

 

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

A Rubovszky Rita által korábban vezetett iskolát ért bántalmazási vádakra reagált a fenntartó: „Ajtónk nyitva áll azok előtt, akiket sérelem ért”

Közleményben reagált a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpontot ért vádakra a fenntartó Boldogasszony Iskolanővérek magyar tartományának főnöknője. Lobmayer M. Judit azt írta, hogy nyitottak a párbeszédre azokkal a volt diákokkal, akik sérelmekről és bántalmazó iskolai légkörről számoltak be az elmúlt hetekben.

Mozgáskorlátozott embereknek fejlesztett videójáték-kontrollert egy magyar diák – fődíjat nyert vele egy rangos amerikai versenyen

Sokan természetesnek veszik, hogy egy videójáték elindításához csak kézbe kell venni a kontrollert. Mozgáskorlátozott emberek milliói számára azonban ez sokszor egyáltalán nem magától értetődő. Ezen változtatna Vida Ákos, aki olyan speciális, kontrollerre csatlakoztatható eszközt fejlesztett, amellyel akár egy kézzel vagy fejmozgással is lehet játszani. Találmányával az egyik legrangosabb amerikai innovációs versenyen is elindult, ahol végül a 15 ezer dolláros fődíjat is elnyerte.