szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ez a hét is tüntetéssel indult, miközben a kormány figyelmen kívül hagyva az elmúlt hónapok tiltakozásait benyújtotta a státusztörvény tervezetét a parlament elé. A héten elkezdődtek a szóbeli érettségik is, miközben Romániában bizonytalan, mikor indulnak a vizsgák a sztrájkoló pedagógusok miatt. Mutatjuk, mik történtek ezen a héten.

Pedagógusnap: tüntetéssel ünnepelték meg a tanárokat

Ismét több százan tüntettek a Belügyminisztérium előtt, ezúttal június 5-én, vagyis pedagógusnapon. A tüntetők az Oktogonról indultak, majd a Belügyminisztérium előtt diákok, szülők és pedagógusok is beszédeket mondtak, elsősorban kiemelve a tanár-diák kapcsolat jelentőségét. A békés eseményen többen buborékokat fújtak és a szinte már megszokott esemény utáni, gyakran erőszakba torkolló vonulás is elmaradt.

Benyújtotta a kormány a státusztörvény tervezetét

A több hónapja tartó tiltakozások ellenére a kormány kedden benyújtotta a státusztörvény tervezetét a parlament elé. A törvénytervezet többek között az alábbi pontokat tartalmazza:

  • 4 helyett 6 hónapos lenne a próbaidő, ami alatt indoklás nélkül el lehet bárkit bocsájtani,
  • a felmentési idő 8 hónapról 60 napra csökkenne,
  • azonban ha a munkavállaló kezdeményezi a felmondását, akkor az úgynevezett „lemondási idő” (amíg továbbra is dolgoznia kell) 2 hónap helyett 3 hónapra emelkedne,
  • az ingyenesen elrendelhető helyettesítések óraszámát 60-ról 80-ra emelnék,
  • bevezetnék a 33-40 órás kötetlen munkaidőintézményen belüli eltöltését
  • törvénybe iktatnák, hogy a pedagógusokat szükség esetén áthelyezzék a tankerület egyik iskolájából a másikba,
  • meghosszabbítható a tanév, ha nem tudják a 180 tanítási napot megtartani előre nem látható okból.
A szakszervezetek szerint a törvénytervezetben olyan pontok is szerepelnek, amikről a korábbi egyeztetések során nem volt szó, ezért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete levelet küldött az Európai Bizottságnak, bízva abban, hogy a folyamat visszafordítható.
Közeleg a nyári szünet. Ha nem akartok hazaköltözni a nyári hónapokra, mutatjuk, mennyiért igényelhettek nyári kollégiumot:

Számkivetettek lettek a magyar kutatók

Valószínűleg nem vehetnek részt az alapítványi egyetemek a 2024-25-ös Erasmus és Horizont Európa programokban - mondta Bocskai Andrea, fideszes Európai Parlamenti képviselő egy olyan eseményen, melyet a Fidesz egyik EP-képviselője szervezett az uniós forrásoktól megfosztott felsőoktatásról - számolt be róla Kasza Gyula, az állatorvostudományi kutatócsoport-vezetője. Kasza szerint a döntés miatt a magyar kutatók számkivetettek lettek, a tudományos eredményeiket továbbra is elismerik, de már nem hívják őket európai konzorciumokban, attól tartva, hogy a magyar fél bevonása hátrányt, szerződésmódosítást vagy forrásvesztést jelenthet.

Elkezdődtek az emelt szintű szóbeli érettségi vizsgák

Az írásbeli megmérettetés után a szóbeli vizsgákkal folytatódik a tavaszi érettségi időszak. Június 7-től 14-ig emelt szinten, 19-től 30-ig pedig középszinten vizsgáznak szóban az érettségizők. A szóbeli érettségi legfontosabb tudnivalóit itt gyűjtöttük össze, azt pedig, hogy mi történik, ha nem mentek el a vizsgákra, itt olvashatjátok el.
Folytatódik a sztrájk Romániában

Továbbra sincs megoldás a romániai pedagógusok ügyében sem, a tanárok tovább folytatják a határozatlan idejű sztrájkot, melynek következtőben a jövőhéten kezdődő érettségi vizsgákat is elhalasztották. A tervek szerint hétfő helyett a vizsgák szerdán kezdődnek, feltéve, ha addig a kormány olyan ajánlattal áll elő, amit elfogadnak a szakszervezetek. A tanársztrájkról és a legutóbbi tüntetésről Romániában itt írtunk.
Vészforgatókönyvvel készülnek az iskolák a szeptemberre

Van olyan intézmény, ahol összesen nyolc különböző szakos pedagógust keresnek.
Távozik a Corvinus egyetem rektora

Takáts Előd 2021-ben került a modellváltáson átesett Budapesti Corvinus Egyetem élére, ahol az egyetem közleménye szerint megháromszorozta a rangos tudományos publikációk számát, az irányítása alatt pedig Magyarországon elsőként AACSB akkreditációt is szerzett az intézmény. A lemondó rektor továbbra is az egyetem munkatársa marad, egyetemi tanárként folytatja a munkáját.