"Kijavította" a kormány nemzeti konzultációs plakátjait a PDSZ

Szeretné, ha a pedagógusbérek a minimálbérhez lennének kötve? Félti az egyetemeket a privatizációtól? Többek között ilyen kérdéseket tesz fel a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a Facebookon. „Újragondolták” a kormány nemzeti konzultációjának kérdéseit.

  • Eduline

Egyre több helyen lehet látni azokat a plakátokat, amelyekkel a kormány az új nemzeti konzultációt hirdeti a tizennégy kérdés leegyszerűsített változatával (például Felháborítja az illegális bevándorlás? vagy Emelné a minimálbért?) és emojikkal.

Ugyanezek a plakátok szerepelnek a PDSZ Facebook-oldalán, csak éppen „megjavítva”. A szakszervezet szerint saját plakátjaikon valódi kérdések szerepelnek, például Dühíti, hogy a fizetéséből az albérletet se tudja kifizetni? vagy Félti az egyetemeket a privatizációtól?

Facebook/PDSZ

„Megjelenik a sok kifizetetlen helyettesítés, túlmunka, vagy például az a kellemetlen helyzet, hogy a pedagógusok bére nem követi a mindenkori minimálbért. Az illetményalapot 2015-től nem a néha emelkedő minimálbér, hanem egy ún. vetítési alap alapján számolják, ami a 2014-es minimálbérnek felel meg. Nem csoda, hogy egy albérletet vagy lakástörlesztőt is alig lehet fizetni ezekből a bérekből” – írják közleményükben.

Facebook/PDSZ

Hozzáteszik: megjelenik az egyetemek privatizációja mellett „a NAT által leuralni készülő tanárképzés átalakítása valamint az is, hogy a közalkalmazotti jogviszony a magyar jogrendből való folyamatos kivezetésével (pl. kulturális dolgozók, szakképzésben tanítók) jogokat vesztenek. Hiszen a közalkalmazotti törvény helyett a Munka törvénykönyve fog vonatkozni rájuk”.

Hozzászólások

Már most 33 fokos sok tanterem, a szabályozás a hideget kezeli, a hőséget nem

Még mintegy három hét van hátra a 2025/2026-os tanévből, de már most sok iskolában 30-33 fokos tantermekben írják az utolsó témazárókat a diákok. A szellőztetés, a sötétítő, és a kereszthuzat a helyzeten nem sokat segít, klíma a visszajelzések alapján csak kevés helyen van. Ráadásul jogszabályok nem foglalkoznak azzal, hogy legfeljebb hány fok lehet a tanteremben.

Nem száz százalékban kapnák vissza az önkormányzatok az iskolákat – sem a tankerületeket, sem a Klebelsberg Központot nem akarja beszántani a kormány

Nem megszüntetni, hanem radikálisan átalakítani szeretné a kormány a Klebelsberg Központot és a tankerületi rendszert – ez hangzott el a szerdai sajtótájékoztatón. A tervek szerint az iskolaigazgatók nagyobb önállóságot kapnának, az önkormányzatoknak és helyi közösségeknek pedig ismét lehetne beleszólásuk az iskolák működésébe.

Egyértelműsítette Lannert Judit: nem lesznek iskolabezárások a kistelepüléseken, pedig soha nem született még ilyen kevés gyerek

Nem tervez a kormány kistelepülési iskolabezárásokat – erről beszélt Lannert Judit kedden az Országgyűlésben. A miniszter ugyanakkor arról is beszélt, hogy a demográfiai helyzet miatt hosszú távon át kell gondolni az iskolarendszer fenntarthatóságát. Szerinte vannak olyan járások Magyarországon, ahol évente már száz alatt van a megszülető gyerekek száma.