Az MCC-n tartott kerekasztal-beszélgetésből az is kiderült, hogy a szélsőbaloldal túlreprezentáltsága miatt elnyomás alatt állnak a konzervatív tudósok.
December elsején a Mandiner és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) egy rendezvény keretei között három új könyvet mutattak be:
- Szilvay Gergely: Egy védés története – Tudomány és politika összecsapása Magyarországon,
- Szilvay Gergely: A tudományos kirekesztés módszertana – Avagy hogyan igyekeznek ellehetetleníteni a progresszívek a konzervatív tudósokat?, valamint
- Orbán Balázs: A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései című köteteit.
Az MTI beszámolója alapján a szerzők szerint a kötetek azt mutatják be, hogy a nemzetközi tudományos életben a politikai alapú megkülönböztetés bizonyos csoportok mentén szerveződik, ugyanakkor véleményük szerint Magyarországon van lehetőség ettől eltérő gyakorlat kialakítására.
A könyvbemutató alkalmából rendezett panelbeszélgetésen Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója arról beszélt, hogy a következő időszak egyik fő kérdése szerinte az lesz, miként biztosítható az egyetemeken átadott tudás politikai befolyástól mentes jellege. Kiemelte:
„fontos, hogy semmilyen hang ne legyen elnyomva és a hallgatók, kutatók ne tapasztaljanak ideológiai diszkriminációt.”
Elmondása szerint a nemzetközi – főként angolszász – tudományos minősítési rendszerben a liberális témák előnyt élvezhetnek. Sőt, a liberális témával foglalkozó kutatók emiatt sikeresebbek is lehetnek, mint azok, amik a liberális elit számára kevésbé érdekes témát választanak.
„Reméljük, nem jutunk az amerikai és nyugat-európai egyetemek sorsára” – fűzte hozzá.
Szilvay Gergely, a Mandiner főmunkatársa a beszélgetés során azt állította, hogy az amerikai tudományos életben a baloldali aktivizmus jelentős befolyással bír, a baloldali aktivisták pedig ellenséges légkört teremtenek a tudományos világban. Példaként a konzervatív tudósok szerinte tapasztalható hátrányos helyzetét és Orbán Balázs doktori védésének ügyét említette.