A bérlők egyre kevesebbet hajlandóak fizetni, a bérbeadók pedig nem engednek az áraikból.
Januárban a keresleti átlagár 212 ezer, míg a kínálati 248 ezer forint volt, így immár 17 százalékosra nyílt közöttük az árolló – állapítja meg legfrissebb albérletpiaci elemzésében a Rentingo. Azt is kimutatták, hogy a keresletben mutatkozó szignifikáns csökkenés fontos oka a külföldről érkező Erasmus-ösztöndíjasok elmaradása, ami már tavaly szeptember óta érezhető.
Ez a 17 százalékos különbség egyébként már közel a háromszorosa annak az árkülönbségnek, amit tavaly januárban lehetett tapasztalni.
Mivel idén a külföldi egyetemisták – főleg az Erasmussal fél évre, évre érkezők - elmaradoztak az előző évekhez képest, így a keresleti ár nagyjából beállt arra, amit az itthoni diákok hajlandóak lennének kifizetni egy albérletért. Emiatt a bérbeadók továbbra sem tudják emelni az áraikat, így kifejezetten stagnál a piac. Viszont a beáramló rövidtávon itt tanuló külföldi hallgatók kiesésével, bővült a fővárosi elérhető bérlakások piaca, mivel azoknak, akik eddig az Erasmus-ösztöndíjjal itt tanuló hallgatókra specializálódtak, kénytelenek lesznek a hazai bérlőket megcélozni.
Bár jelenleg áll a bérlakások árának emelkedése, az elmúlt 15 évben legalább 230 szálakkal emelkedtek az ingatlan árak hazánkban. És nem kizárt, hogy a felvételi szezon alatt tovább fognak nőni az árak, hiszen minden évben a felvételi eredmények kihirdetése után állnak neki a diákok albérletet, vagy valamilyen lakhatást keresni.