szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bruttó 636 ezer forintos átlagjövedelemre számíthatnak azok, akik a legjobban fizető államtudományi területen végeznek.

Az idei általános felvételi eljárásban összesen 1921 fő került be valamilyen államtudományi képzésre, a legöbben a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre.

Azok, akik ide járnak az államtudományi képzések mellett hadtudományi és rendészettudományi képzésekből is válogathatnak, többek között olyan szakokból, mint a katonai logisztika, katonai vezető, nemzetbiztonság és államtudomány.

A Diplomás Pályakövetési Rendszer legfrissebb, a 2019/2020-as tanévben végzett hallgatók tapasztalatain alapuló statisztikái alapján a legjobban fizető friss diplomás államtudományi terület 2022-ben a katonai infokommunikáció volt bruttó 636 ezer forintos átlagjövedelemmel, amin mindössze 17 fő végzett. A végzettek több mint 92 százaléka diplomás munkát végez, az első munkavégzésig eltelt időszak pedig kereken egy hónap.

A második legjobban fizető államtudományi terület a katonai vezető, amin már valamivel többen szereztek diplomát, összesen 30 fő végzett a 2020-as tanévben, akiknek az átlagjövedelmük bruttó 605 ezer forint. A végzettek kevesebb mint egy hónap alatt tudtak elhelyezkedni, 96 százalékuk diplomát igénylő munkakörben. Későbbi tanulmányokat mindössze az alapdiplomát megszerzők 10 százaléka folytat.

A lista harmadik helyére pedig a rendészeti igazgatási alapképzés került fel bruttó 472 ezer forintos átlagjövedelemmel. A végzettek száma ezen a képzésen 2020-ban 72 fő volt, a három felsorolt képzés közül pedig itt van a legnagyobb hajlandóság a későbbi tanulmányok folytatására. A végzettek 44 százaléka választotta, hogy a diplomája megszerzését követően valamilyen más képzésen tanul tovább.

Az elhelyezkedési idő ezen a területen valamivel több, mint egy hónap, azonban csak a végzettek 42,50 százaléka helyezkedett el diplomás munkakörben. 50 százalékuk rendőr, 20 százalékuk szakképzett oktató vagy nevelő, 10 százalék pedig valamilyen magasan képzett ügyintéző lett, akik többségében a közszférában, közigazgatási és védelmi területeken kaptak állást.

bölcsészképzésekről itt, a műszaki képzésekről itt, a gazdasági képzésekről pedig itt olvashattok. Az informatikai képzésekről írt cikkünket ide kattintva éritek el, az agrár szakos diplomákról pedig ebben a cikkünkben olvashattok: