szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Közzétette a legfrissebb adatait a diplomás pályakövetési rendszer. A bölcsész- és műszaki képzések után most azt is megnézzük, melyik a három legértékesebb gazdasági diploma.

Több mint 36 ezren jelentkeztek a 2023-as általános felvételi eljárásban valamilyen gazdasági képzésre, közülük pedig 21 ezren be is kerültek az általuk megjelelölt szakra.

Bár a gazdálkodási és menedzsment alapszak évek óta töretlenül a legsikeresebb képzés nem csak a gazdasági területek között, de az egész felvételiben (idén is több mint 14 ezer jelentkezőtt vonzott), mégsem ez a legjobban fizető gazdasági diploma a diplomás pályakövetés legfrissebb adatai szerint.

A 2022-es adatok alapján ezt a címet az alkalmazott közgazdaságtani diploma birtokolja. A pályakezdők ezen a területen bruttó 503 837 forintos brutó átlagjövedemmel számolhatnak, ráadásul a végzettek 100 százaléka diplomás munkakörben helyezkedik el, az első munkavégzésig eltelt hónapok száma pedig jellemzően kevesebb, mint két hónap a diploma megszerzését követően. A diplomások több mint 61 százaléka a versenyszférában helyezkedik el, az alapképzésen végzettek több mint fele, 58 százaléka pedig mesterképzésen folytatja a tanulmányait.

A lista második helyén a nemzetközi gazdálkodás alapszak szerepel. Azok az egyetemisták, akik ezen a szakon diplomáznak bruttó 459 ezer forintos átlagjövedelemre számíthatnak pályakezdőként. Az első munkavégzésig eltelt hónapok száma a diplomájuk megszerzését követően kevesebb mint egy hónap, a végzettek 71,48 százaléka diplomás munkát végez, 94,58 százalékuk a versenyszférában helyezkedik el. Az alapszakos diplomások 44,39 százaléka mesterszakon folytatja a tanulmányait.

A harmadik legjobban fizető gazdasági terület a pénzügy és számvitel bruttó 426 ezer forintos átlagjövedelemmel. A frissen végzettek az első munkahelyüket jellemzően kicsivel több, mint egy hónap alatt találják meg. 64,64 százalékuk diplomás munkát végez, 92,53 százalékuk pedig a versenyszférában helyezkedik el, jellemzően könyvelőként, könyvvizsgálóként vagy pénzügyi ügyintézőként. Mesterszakra viszonylag kevesen mennek, az alapszakos diplomások mindössze 36,63 százaléka választja a további tanulmányokat mesterképzésen.

A bölcsészdiplomákról szóló cikkünket itt, a műszaki diplomákról írt anyagunkat pedig ide kattintva olvashatjátok el.