Tarolt a BGE, helyet cserélt az ELTE két kara, éppen belefért a top 10-be a Nemzeti Közszolgálati Egyetem - mutatjuk, hogy az idei felvételi eljárásban melyik karokra jelentkeztek a legtöbben első helyen, nappali tagozatos alap-és osztatlan képzésre.
Július 23-án este 8 órakor a mintegy 130 ezer felvételiző számára kiderül, hogy ki, melyik szakra jutott be. Az elsőhelyes jelentkezések alapján legnépszerűbb képzés idén is a tavalyi évhez hasonlóan a gazdálkodási és menedzsment volt. Második helyet a pszichológia, míg a harmadikat a kereskedelem és marketing szerezte meg, de top 5-ben végzett az osztatlan jogász, illetve az általános orvosi képzés is.
Intézményi pontok számítása 2025 |
|
Ezzel párhuzamosan érdemes megjegyezni, hogy a 2025 szeptemberében induló képzéseknél mindössze négy egyetem:
- az Állatorvostudományi Egyetem (+7)
- a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (+35)
- a Semmelweis Egyetem (+76)
- a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (+265)
növelte az államilag finanszírozott férőhelyeit, a többi intézménynél csökkentek a keretszámok. (Ezzel részletesen ebben cikkünkben foglalkoztunk.) Emiatt az állami ösztöndíjas helyekért nagy lesz a harc.
A nappali tagozatos, állami ösztöndíjas alap-és osztatlan képzések esetében toronymagasan az első helyet a Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kara (2024-ben 2. helyezett), illetve Külkereskedelmi Kara szerezte meg. A harmadig helyre a tavalyi első, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara került.
A legnépszerűbb karok top10-es listája a következőképpen alakult:
- Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kar
- Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Kar
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar
- Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
- Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar
- Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar
Az egyik legnagyobbat az ELTE PPK esett vissza, hiszen tavaly még a negyedik volt, idén viszont csak a nyolcadik. Ehhez képest az ELTE GTK a 2024-hez képest a hetedikről a negyedikre lépett előre. A top 10-be pedig idén is bejutott az NKE Rendészettudományi Kara.
Fontos megemlíteni, hogy kétezernél is több diák jelölte meg első helyen a Corvinus valamelyik nappali tagozatos, állami ösztöndíjas alap-vagy osztatlan képzését, de mivel ezen az egyetemen nincsenek már karok, ezért nem tettük bele a kari listába.
Hogy hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években a legnépszerűbb szakokon, azzal részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk: