
Negyedik napi helyzetjelentés: mutatjuk, mit kell tudnotok a csütörtöki angolérettségiről
Milyen részekből áll az angolérettségi? Hány százalékot kell elérnetek, hogy nyelvvizsgának számítson? Mire ügyeljetek a fogalmazásoknál? Összegyűjtöttük az angolérettségi legfontosabb tudnivalóit. Az angolérettségi nap szakmai támogatását köszönjük a LanguageCert Nemzetközi Angol Nyelvvizsgaközpontnak.
A három fő tantárgy után sem áll meg az élet, ugyanis ma, május 8-án a több mint 142 ezer érettségizőből 74 530-an ülnek le, hogy reggel 9-től közép- illetve emelt szinten érettségizzenek angolból.
Mennyi idő jut a különböző vizsgarészekre?
A 2025-ben is ugyanolyan lesz a vizsga felépítése, mint az előző években. Minden esetben, mindkét szinten az alábbi vizsgarészekből áll majd:
- olvasott szövegértés
- nyelvhelyesség
- hallott szövegértés
- íráskészség
Középszinten az egész vizsgára 180 percetek lesz, amit az alábbiak szerint osztanak le részek között:
- olvasott szövegértés – 60 perc
- nyelvhelyesség – 30 perc
- hallott szövegértés – 30 perc
- íráskészség – 60 perc
Emelt szinten ezzel szemben 240 percetek lesz a feladatsorok megoldására, és így oszlik majd el a részek között:
- olvasott szövegértés – 70 perc
- nyelvhelyesség – 50 perc
- hallott szövegértés – 30 perc
- íráskészség – 90 perc
Szünetet, szinttől függetlenül, a nyelvhelyességi rész után tartanak majd. Egészen pontosan 15 percet.
Feladatok és hibalehetőségek
Ha a felkészülés során megoldottátok az előző évek érettségijeit, akkor élesben sem érhet benneteket hatalmas meglepetés. Ugyanis a feladatok felépítése nem változott. Szövegértésnél szinte biztosan találkozhattok majd igaz-hamis feladattal a 3-4 rövid szöveg között, nyelvhelyességnél pedig szó behelyettesítéssel. A hallott szövegértésnél olyan párbeszédekre, rádióinterjúkra számíthattok, amik mindennapi témákkal kapcsolatosak és arra lesznek kíváncsiak, hogy mennyire tudtok egy-egy információt kiszűrni a hallott szöveg fojamából.
A vizsgázók általában a fogalmazásnál veszítik a legtöbb pontot. Pásztiné Fritz Adrienn, a LanguageCert Nemzetközi Angol Nyelvvizsgaközpont vezetője szerint: |
„A legtipikusabb hiba, hogy a vizsgázó nem megfelelően dolgozza ki a feladatban megadott pontokat, amely sokszor figyelmetlenségre vagy téves szövegértelmezésre vezethető vissza. Ezt a hiányosságot egy kis odafigyeléssel és tudatosság-növeléssel könnyen elkerülhetik a diákok.
Ezen kívül sok esetben szűk a nyelvtani és szókincs repertoár is a dolgozatokban, amely az esetek egy részében nem a tudás miatt, hanem a tudatos odafigyelés hiánya miatt keletkezik és szintén könnyen lehetne korrigálható.
További tipikus hiba a megfelelő szövegépítés, azon belül a tagolás hiánya, illetve a kötőelemek és logikai kötések elhanyagolása, amelyek nélkül a szöveg nehezen olvasható, a tartalom csak darabosan követhető.” |
Az utolsó részhez használhattok szótárat is
A szótár a vizsgázók egyik legjobb barátja, ugyanis rengeteg dologban tud segíteni. A kétnyelvű verziókban találtok például példaszövegeket, amik segítenek az esszéknél.
Fontos, szótárat nem fogtok a helyszínen kapni, azt mindenképp otthonról kell magatokkal vinnetek.
Mit kell tudni a szóbelikről?
A szóbeli érettségi vizsgák emelt szinten 2025. június 3-11., a középszintű érettségik pedig 2025. június 16. és július 2. között lesznek.
A szóbelin a vizsgázóknak tételeket kell húzniuk, amelyeknek témáit középszinten az iskola, emelt szinten pedig az Oktatási Hivatal határozta meg. Kidolgozási időt azonban egyik esetben sem kaptok. Középszinten 15, emelt szinten pedig 20 percig tart a vizsga. Az előbbire 33, az utóbbira pedig maximum 30 pontot kaphattok.
A szóbeli három részből áll:
- társalgás
- szerepjáték (középszinten)/vita (emelt szinten)
- önálló témakifejés (segédanyagokkal)
A szóbeli első részében a vizsgáztató tanárral kell beszélgetni a megadott témában. Ehhez nem kaptok tétellapot, a vizsgáztató által feltett, a témához kapcsolódó kérdésekre kell reagálnotok. A második részben a szintnek megfelelően vagy egy szerepjátékban kell részt vennetek a vizsgáztatóval, vagy egy vitában kell megállnotok a helyeteket 3-4 rövid irányító szempont alapján. Végül pedig egy önálló témakifejtésben kell elmondanotok a véleményeteket a kihúzott témáról.
A szóbelire való felkészülésre is van pár tipp a LanguageCert vezetőjének jóvoltából: |
„Fontos a típusfeladatok gyakorlása és az érettségin előforduló témakörök alapos ismerete. Érdemes ilyenkor sok angol szöveget hallgatni (pl podcast-okat) és beszélgetni, aktívan használni a nyelvet (barátokkal, osztálytársakkal), ezekkel a technikákkal ráhangolódni a nyelvhasználatra.
Az emelt érettségi 2. (ún. debate) feladatrészében a vizsgázóknak nem szabad szem elől téveszteni, hogy ennél a résznél nem változtathatnak az álláspontjukon. Természetesen a beszédkészség feladatok esetében is rendkívül fontos az értékelési szempontok alapos ismerete és tudatosítása, azok szem előtt tartása a feladatok gyakorlása közbeni nyelvhasználat során.
Tudatos odafigyeléssel érdemes kerülni a hadarást és a hosszú szüneteket a szóbeli vizsga alatt.” |
Mikortól számít a nyelvi érettségi nyelvvizsgának?
Az Oktatási Hivatal oldalán feltüntették, hogy amennyiben idegennyelvből, illetve a nyelvoktató kisebbségi oktatásban nemzetiségi nyelvből emelt szintű érettségi vizsgát tesztek, és sikeresen teljesítitek az írásbeli és a szóbeli vizsgát is, akkor
- ha legalább 60%-ot értek el, az B2 (középfokú) komplex nyelvvizsgának felel meg.
- ha pedig 40-59% közötti eredményt értek el, akkor B1-es (alapfokú) komplex bizonyítványt kaptok.
Érettségizzetek velünk! |
Mint minden évben, az Eduline-on idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről. A vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk tájékozódhattok elsőként. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként pedig arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2025-ös érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |