Ennyien tanulhattok ingyen, állami ösztöndíjasként a Debreceni Egyetemen

A Debreceni Egyetemen a 2024-es felvételi eljárásban 1920-szal növekedett az állami ösztöndíjas férőhelyek száma. Mutatjuk képzési területenként a pontos számokat.

2024-es felvételi tájékoztatóban szerepel, hogy idén jóval több, összesen 9414 állami ösztöndíjas helyet hirdettek a Debreceni Egyetemen, amely az alábbiak szerint oszlik meg az egyes képzési területek között:

  • agrár: 828 fő
  • bölcsészettudomány: 519 fő
  • gazdaságtudományok: 1388 fő
  • informatika: 470 fő
  • jogi: 191 fő
  • műszaki: 1195 fő
  • művészet: 87 fő
  • művészetközvetítés: 23 fő
  • orvos- és egészségtudomány: 1665 fő
  • pedagógusképzés: 2196 fő
  • sporttudomány: 195 fő
  • társadalomtudomány: 279 fő
  • természettudomány: 378 fő

Érdemes megjegyezni, hogy 2023-ban 7494 állami ösztöndíjas helyet hirdetett meg a DE, ez azt jelenti, hogy idén hozzávetőlegesen 25 százalékponttal növekedett az ingyenes helyek száma ezen az egyetemen. De nem minden felsőoktatási intézmény járt így. Például az ELTE-n a tavalyi évben még összesen 12 580 állami ösztöndíjas férőhely állt a hallgatók rendelkezésére - dacára a többszörös túljelentkezésnek - a 2024-es keretszámok alapján az említett felsőoktatási intézménybe idén már csak 10 820 állami ösztöndíjas hallgató vehető fel.

 

Hozzászólások

A tantestület nem támogatta, Lannert Judit mégis kinevezte a csömöri iskolaigazgatót – a polgármester a döntés visszavonását kéri

Júniusban még úgy tűnt, húsz év után távozik a Csömöri Mátyás Király Általános Iskola igazgatója. A pedagógusok többsége nem támogatta Bátovszky János újabb vezetői megbízását, az oktatási miniszter először nem is nevezte ki, augusztusban azonban megváltoztatta korábbi döntését. Bátovszky végül újabb egy évre maradhat az iskola élén. A döntés ellen az önkormányzat, szülők és pedagógusok is tiltakoznak.

Mik azok a metakognitív képességek – és tanítani kell-e őket?

A pedagógiai szakirodalomban egyre gyakrabban találkozunk a „metakognitív képességek” kifejezéssel. A fogalom egyszerűen azt jelenti, hogy képesek vagyunk figyelni és irányítani saját gondolkodásunkat és tanulásunkat. Észrevesszük, ha valamit nem értünk, megpróbáljuk kitalálni, hogyan juthatunk tovább, ellenőrizzük, hogy sikerült-e, és ha szükséges, változtatunk.