Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Mindig az utolsó pillanatban értek be reggel az iskolába? Nehezen megy a nyári szünet után a visszarázódás a hétköznapokba? Összegyűjtöttünk 7+1 tippet.
Kiegyensúlyozottabb munka és magánélet, kevesebb stressz és hatékonyabb munkavégzés - csak néhány előny, amit azok a cégek a tapasztalnak, ahol bevezették a négynapos munkahetet. Azonban a gyakorlatban nem olyan könnyű megvalósítani, így itthon is van olyan cég, ahol a próbálkozás kudarcba fulladt.
Négyes-ötös tanulóként az elvárthoz képest rosszabbul sikerült a központi írásbeli? Hogyan lehet feldolgozni a kudarcot? Milyen eszközökkel tud a szülő vagy a pedagógus segítséget nyújtani a diákoknak? A témában Eppel-Pásztor Adrienn pedagógiai szakpszichológust kérdeztük.
Január 20-án, szombaton délelőtt írják a központi felvételit azok a nyolcadikosok, hatodikosok vagy negyedikesek, akik a következő évben középiskolában folytatnák a tanulmányaikat. Hoztunk néhány tippet a stresszoldáshoz, hogy minél gördülékenyebben menjen az írásbeli.
Túlzott lelkesedéssel kezdődik, majd frusztrációval, motiválatlansággal, csendes kilépéssel, végül pedig felmondással, vagy komoly egészségügyi problémákkal végződik. A burnout-szindróma, vagyis kiégés 2019 óta hivatalosan is elismert egészségügyi állapot, ami fizikailag és szellemileg is megterheli a munkavállalókat. Kiváltképp, ha pályakezdőkről van szó.
Komoly problémát jelenthet a kiégés már a legfiatalabbaknál is. A korai iskolakezdés, társadalmi problémák, és az asszertív kommunikáció hiánya tovább növelheti a szorongást.
Súlyos probléma a hallgatók kiégése, ami kevéssé meglepő, ha a naponta 4-8 órában folyamatosan teljesítménykényszerben lévő tanulókat nézzük, akiknek az egyetem egy munkahelyhez hasonló stresszt okozhat. Rengeteg minden segíthet a sporttól a humorig, de ha felismerjük magunkon a „burnout” tüneteit, érdemes szakember segítségét kérni.
Nehéz az egyetem, közeledik az érettségi, emelkednek az árak, konfliktusba kerültetek egy közeli ismerőssel, háború zajlik a szomszédban – ezek mind hozzájárulnak a stressz kialakulásához, ami lényegesen megnehezíti a mindennapokat.
Ha a videójátékokról van szó, sokan még mindig arra gondolnak, milyen rossz hatással vannak mindenkire. Van egy meglepő hírünk: sokan egyenesen ezeket a játékokat ajánlják a stressz leküzdésére.
Érettségi, szakdogaírás és vizsgaidőszak előtt különösen aktuális a kérdés: mi az a stressz-faktor, ami már a testünkre is hatással van, és hogyan érdemes kezelni a stresszhelyzeteket? Érdekes videót hoztunk.
A felkészülés hosszú, az egymást követő vizsganapok mentálisan és pszichésen is megterhelőek – mondja az érettségiről dr. Gács Boróka és Kovács Petra tanácsadó szakpszichológus. Úgy látják, fontos, hogy a felnőttek elismerjék és kimondják: a világjárvány és a hónapok óta tartó digitális oktatás ellenére az érettségi elvárások nem csökkentek, ennek pedig igenis nehéz megfelelni 18 évesen.
Az érettségi miatti bizonytalanság és az új rendszer hozta nehézségek nagyon megviselik a diákokat: folyamatosan számolnak be leveleikben arról, hogy mennyire nehéz időszakot élnek most át. A következő diák beszámolók is újabb problémákra világítanak rá.
Vannak olyan gyerekek, akik a bizonyítványuk kiosztása után nem mernek hazamenni. A rendőrség ezért felhívja a szülők figyelmét, ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy gyerekük mellett legyenek, és sokat beszélgessenek.