Mi lesz a tavaly végzett orvostanhallgatókkal? Elégedetlen a kormány tervével a kamara
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint minden eddiginél nagyobb bérfeszültséget generál az, ha megvalósul a kezdő szakorvosoknak szánt ösztöndíjprogram.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint minden eddiginél nagyobb bérfeszültséget generál az, ha megvalósul a kezdő szakorvosoknak szánt ösztöndíjprogram.
Százezer forint ösztöndíjszerű juttatást kapnak azok a szakorvosjelöltek, akik vállalják, hogy nem mennek külföldre. A rezidensek szerint a koncepció hibás, ez nem fogja őket itthon tartani.
Ezerrel több hallgatót vehetnek fel orvosi és egészségtudományi szakokra az egyetemek és főiskolák idén, mint 2010-ben. Valószínűleg még így is magasak lesznek a ponthatárok, az általános orvosi képzésre ugyanis több mint 2800-an jelentkeztek.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága hétfőn statisztikai adatokkal cáfolta, hogy az idén sokkal több orvos távozott külföldre, mint korábban.
Előadása közben - nem szemléltetés céljával - mentett életet egy amerikai szívgyógyász, aki a sikeres újraélesztés után folytatta a kardiológiai oktatást.
Bíróság elé kell állnia annak a 21 éves férfinak, aki orvosnak adta ki magát a portlandi Oregon Health and Science University (OHSU) klinikáján.
A magyar fejlesztésű négydimenziós - változtatható szögből térhatású képet adó - anatómiai atlaszt kiállítják a The World of Health IT (Az Egészségügy Világa IT) elnevezésű nemzetközi rendezvényen.
Minden harmadik, a pécsi orvosi karon végzett diák külföldön lesz orvos, ez az állapot azonban nem tartható fenn - írta szerdai számában az Új Dunántúli Napló.
Ha nem sikerül megállítani a fiatal orvosok elvándorlását, komoly veszélybe kerül az ügyeleti rendszer – mondta a Magyar Nemzetnek Papp Magor. A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint a 2010-ben végzett orvostanhallgatók fele nem folytatta tanulmányait a szakorvosképzésben.
Jól jár az egyetem, az állam és a hallgató is - nagyjából így lehetne összefoglalni, miért jó üzlet külföldi diákokat felvenni a magyarországi felsőoktatási intézményekbe. Az orvosi egyetemeken tanuló külföldiek borsos, másfél-kétmillió forintos tandíjat fizetnek, ahogy busás összegeket adnak ki a szállásért, az étkezésért és a tankönyvekért is. Ha a létszámuk a következő években elérné 30-35 ezret, milliárdokkal több ütné az állam markát.
Online petícióval tiltakoznak a romániai fogorvoshallgatók „lefokozásuk” ellen: arra kérik az oktatási tárcát, hogy az idei végzősök ugyanúgy használhassanak doktori címet, ahogy az elmúlt években diplomát szerzett fogorvosok. Eddig több mint ezernégyszáz aláírás gyűlt össze.
Saját egykori tanárukat kellett felboncolniuk egy svéd orvosegyetem medikusainak életük első bonctani gyakorlati óráján.
Sokkoló feladatra kényszerítik egy kínai egyetem orvostanhallgatóit: órákig kell koporsóban feküdniük, hogy megtapasztalják a halál élményét.
Az Új Széchenyi Tervből szeretne támogatást kérni a négy magyarországi orvosegyetem; a forrás felhasználásának célja a külföldi hallgatók létszámának növelése lenne, ebből pedig a magyar nemzetgazdaság is profitálhatna.
Kétszáz beteget „kezelt”, pedig még az első félévet sem fejezte be az orvosi egyetemen az a 34 éves férfi, aki egy hónapig dolgozott az egyik romániai kórház sürgősségi osztályán – hamis diplomával.
A röghöz kötő rendelet eltörlése ellenére csak 377 gyakornok orvos jelentkezett a kórházak által meghirdetett 665 orvosgyakornoki álláshelyre - olvasható a Népszabadságban. Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke szerint egyetlen intézkedés kevés a fiatal orvosok megtartására, így a rezidensek fele valószínűleg a határon túl kezdi meg pályáját.
Teljes pénzügyi összeomlás és a betegellátás ellehetetlenülése fenyegeti a pécsi, illetve a szegedi orvosi egyetemet, a debreceni és a fővárosi egyetemi klinikán pedig a betegellátás színvonala sérül nagymértékben, he nem pumpálnak pénzt az ágazatba - olvasható a Világgazdaság keddi számában.
Heti minimum 60 munkaóra és 400 forintos órabér. Erre számíthat az, aki ma fiatal rezidens orvosként elkezd dolgozni valamelyik kórházban. Ehhez képest nem is annyira rossz az elvándorlási arány, pedig a szakemberek már évek óta kongatják a vészharangot: ha nem lesz változás a jövedelmekben akkor - hiába a paraszolvencia „jól működő rendszere” - néhány éven belül komoly orvoshiánnyal nézhetünk szembe.
Fiatal orvostanhallgatóval beszélgettünk, hogy megtudjuk, ő milyennek látja a magyar rezidensképzést. Éjszakai ügyelet, mentőzés, sok tanulás és mindezekért cserébe a havi nettó 95 ezer forintos fizetés: elsőre nem hangzik csábítóan, de mégis sokan végigcsinálják és nem feltétlenül azért, hogy aztán külföldön gyógyíthassanak.
Eltökélted, hogy egy napon majd a jogra mész, és azon gondolkozol, vajon mit kéne tenned, hogy minél nagyobb esélyed legyen bekerülni? Néhány tippet adunk, mire érdemes figyelned...