Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már csak pár hét és kezdődik az általános felvételi a 2023 szeptemberében induló egyetemi képzésekre. Bár idén sok minden változik a jelentkezés menetében, a nyelvtudás még mindig extra pontokat ér. Mutatjuk, mennyit.
Akik 2021. augusztus 31-e után államvizsgát tettek, nyelvvizsga nélkül is megkapják diplomájukat - mondta a felsőoktatási államtitkár az egyes felsőoktatással, szakképzéssel és felnőttképzéssel összefüggő törvények módosításának csütörtöki parlamenti vitájában.
Megjelent a HVG 2023-as középiskolai rangsora, amelynek az élén az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnáziuma áll, október 23-án a diákok és a tanárok szerveznek tüntetést az oktatásért, több egyetem pedig bejelentette a spórolási tervét, ami a hallgatók mindennapját is érinti majd. Összeszedtük a hét híreit.
Bár sem a felvételinél, sem a diplomaszerzésnél nincs központi nyelvvizsga-követelmény, sokan a nyugodtabb nyári időszakot használják ki a nyelvvizsga-felkészülésre. Hoztunk pár hivatalos mintafeladatsort, amikkel gyakorolhattok.
Az írásbeli érettségik végén indul a hiányzó dokumentumok, papírok és bizonyítványok pótlása. Mutatjuk, kinek és hogyan kell feltöltenie a megszerzett nyelvvizsga-bizonyítványokat.
Mit kell tenni az idén megszerzett nyelvvizsga- vagy érettségi bizonyítvánnyal, ha egyetemre vagy főiskolára felvételiztek? Be kell-e szkennelni/le kell-e fotózni a papírokat, és fel kell tölteni az e-felvételi rendszerébe?
"Ugyanabból a nyelvből emelt szintű érettségim és nyelvvizsgám is van. Melyikért kapom a többletpontot?" "Az írásbeli nyelvvizsgám sikerült, a szóbelim azonban nem. Így is kaphatok többletpontot?" - Több felvételizőben is felmerültek az előbbi kérdések. Igyekszünk tiszta vizet önteni a pohárba, ezért összeszedtünk minden szabályt, ami a felsőoktatási felvételire és a nyelvtudásra vonatkozik.
Egy olyan egyetemi kar van Magyarországon, ahol az összes felvett diáknak van legalább egy középfokú nyelvvizsgája. Nem véletlenül: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hadtudományi karának alapképzéseire csak azok kerülhetnek be, akik bemutatják nyelvvizsga-bizonyítványukat. Persze a HVG-rangsor élén álló egyetemeken, például a Corvinuson, az ELTE-n és a BME-n is kilencven százalék körüli a nyelvvizsgát szerzett, potenciális elsőévesek aránya.
Ha egyetemre vagy főiskolára jelentkeztek, és még nincs nyelvvizsgátok, az április 30-i határidőre érdemes odafigyelnetek. Különben előforulhat, hogy nem érkezik meg időben a bizonyítvány.
Ha még nem szereztek nyelvvizsgát, de a következő hónapokban készültök rá, fontos lehet tudnotok, hogy az ügyintézési időszakban vajon fel kell-e töltenetek a dokumentum másolatát.
Éveken át volt a felvételizők és a diplomaszerzés előtt állók "jolly jokere" az eszperantóból szerzett nyelvvizsga, az utóbbi években azonban komolyan visszaesett a mesterséges nyelv népszerűsége. Az egyetlen olyan magyarországi nyelvvizsgaközpontban, ahol eszperantóból is lehet írásbelizni és szóbelizni, 90 százalékkal kevesebb vizsgázó volt tavaly, mint két évvel korábban.
Arról, hogy az egyetemek egyeztetik a bizonyítvány adatait az Oktatási Hivatal nyilvántartásával. A hamis bizonyítványokkal üzletelő férfi és megrendelői ellen vádat emeltek közokirat-hamisítás miatt.
Sok felvételiző hagyja az utolsó utáni pillanatra a nyelvvizsgát, egy részük emiatt – hiába szerzi meg a bőrkötéses bizonyítványt – nem kapja meg a nyelvtudásért járó pluszpontokat. Az idei felvételi tájékoztatóba ezért új „határidő” került: az Oktatási Hivatal azt tanácsolja a diákoknak, legkésőbb április 30-ig fussanak neki az írásbelinek és a szóbelinek. Igaz, ez nem kőbe vésett határidő, akkor sincs minden veszve, ha csak májusban jön össze a nyelvvizsga.