Fellélegezhetnek az egyetemisták: akit ingyenes képzésre vettek fel, annak később sem kell fizetnie
Az egyetemek és főiskolák jelenlegi, államilag finanszírozott képzésre járó hallgatóinak nem kell tartaniuk attól...
Az egyetemek és főiskolák jelenlegi, államilag finanszírozott képzésre járó hallgatóinak nem kell tartaniuk attól...
Eddig sem volt olcsó, egy év múlva pedig még többe kerül majd a diploma Nagy-Britanniában: egyes felsőoktatási intézményekben a tandíj az évi 9000 fontot is elérheti. A legtöbb hallgató diákhitelből fedezi majd a tanulás költségeit, így sokan 50 ezer font adóssággal kezdenek neki az álláskeresésnek.
Évi 350 ezer forint tandíjat szedett az akasztói általános iskola egy német állampolgárságú diák családjától – pedig az európai uniós csatlakozás óta érvényes szabályok alapján ingyen járt volna az oktatás.
Az egyetemi költségtérítéses képzések megszüntetéséről szóló pont egy utolsó pillanatban bemásolt grafikonnal került a Széll Kálmán-tervbe, és nemcsak a rektorokat, hanem a fideszes oktatáspolitikusokat is váratlanul érte - írja az Index.
Fokozatosan kivezetik a felsőoktatásból a költségtérítéses képzést, amelyről bebizonyosodott, hogy jelentős részben a felesleges kapacitások fenntartását szolgálja - írj a Magyar Nemzet a pénteki számában.
Akár egymillió forintba is kerülhet egy egyetemi-főiskolai félév, ám a diploma reményében a szülők és a hallgatók is hajlandóak mélyen a zsebükbe nyúlni. Mikor kell elkezdeni a spórolást az alap- és a mesterképzés éveire, és mennyit kell félretenni a tanulás finanszírozásához?
Már csak egy napjuk van igénylésre mindazon hallgatóknak, akik a tavaszi szemeszter első utalásakor szeretnének diákhitelt kapni. A felvehető hitelösszeg 200 ezer - költségtérítéses hallgatóknak 250 ezer - forint is lehet.
2012-től kilencezer fontra, vagyis a jelenlegi összeg háromszorosára emeli legdrágább képzéseinek tandíját a cambridge-i egyetem, de az oxfordi hallgatók is hasonló emelésre számíthatnak.
Tandíj, költségtérítés, BKV-bérlet, kollégium vagy albérlet – félévente akár egymillió forintba is kerülhet a tanulás. Minden harmadik hallgató dolgozik azért, hogy legyen miből tandíjat vagy költségtérítést fizetni, 53 százalékuk pedig a tankönyvekre és a vizsgadíjakra teremti elő saját erejéből a pénzt a Modern Üzleti Tudományok Főiskolájának felmérése szerint.
2012-től csak költségtérítéses formában lehet tanulni a szlovákiai egyetemek és főiskolák levelező képzésein – írja a Felvidék Ma hírportál.
Magyarország 2011-es európai uniós elnökségére való felkészülés jegyében háromnapos vitaversenyeket rendeznek diákoknak Debrecenben és Kecskeméten. Érdemes jelentkezni, mert az értékes nyeremények és izgalmas programok mellett a szervezők a versenyzőknek szállást, ellátást és utazási költségtérítést is biztosítanak.
A közigazgatás túlzsúfolt, a bíróságokon és ügyészségeken kevés a hely. A közjegyzői pálya „kihalásos alapon” működik, ügyvédből pedig Dunát lehet rekeszteni. Ennyire sötét lenne a frissen végzett jogdoktorok jövője, vagy van kiút is? Az okosok szerint van: konkrét elképzelésekkel, és egy részterületre fókuszált tudással a nagy cégek kapkodnának a jogászok után.
Még három napig nyújthatnak be jelentkezést azok, akik 2009 februárjában szeretnék megkezdeni felsőoktatási tanulmányaikat. Az úgynevezett keresztféléves képzésekre való jelentkezés határideje november 15. - mivel ez munkaszüneti napra esik, ezért november 17. - éjfél. A továbbtanulni szándékozók több mint 150 szak közül választhatnak - tájékoztatta az Educatio Kht. az Edupress-t.