Az örök végzős
Kiss Ádám a Showder Klub népszerű humoristája igazán képben van a mai magyar felsőoktatási viszonyokat illetően, hiszen nem kevesebb, mint 6 éve jár főiskolára. Hogy miért is, az kiderül interjúnkból:
Kiss Ádám a Showder Klub népszerű humoristája igazán képben van a mai magyar felsőoktatási viszonyokat illetően, hiszen nem kevesebb, mint 6 éve jár főiskolára. Hogy miért is, az kiderül interjúnkból:
A magyar középiskolások körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a külföldi egyetemek. Ma már szinte természetesnek számít egy vagy két szemesztert külföldön végezni, de szép számmal akadnak olyanok is, akik a teljes képzésüket idegen nyelvű programon szeretnék eltölteni. Ezen a téren egyedülálló a Közép-európai Egyetem Üzleti Kara (CEU Business School). Nincs ugyanis az országban még egy program, amelyik amerikai tanagyag alapján, amerikai akreditációjú képzést nyújtana, mindezt egy olyan légkörben, ahol a tanárok és diákok több, mint ötven nemzetet képviselnek.
Kutatást készített a Károly Róbert Főiskola a 2008 szeptemberében felvételt nyert és beiratkozott hallgatói körében a felsőoktatási motivációjukról, illetve az intézménytől várt szolgáltatásokról. A felméréséből kiderült, hogy a hallgatók többsége elvárja az oktatók segítőkészségét, a naprakész ismeretek átadását, és azok izgalmas tálalását, illetve a tanulmányokhoz szükséges oktatási segédletek elérhetőségét.
"Hogyan akarjuk megvalósítani a felsőoktatásban az egyes intézmények közötti átjárhatóságot, ha még hazánkon belül, sőt még a Budapesti Corvinus Egyetem kampuszai között sem tudjuk maradéktalanul megoldani a szakok közötti váltást" - vázolta megnyitó beszédében a megreformált rendszer nehézségeit Mészáros Tamás, az általa említett intézmény rektora január 28-án, a Magyar Felsőoktatás 2008 nevet viselő műhelykonferencián.
Az intézmények versenyeznek a hallgatókért, a jelentkezők pedig küzdenek az intézményekért. A minőségi verseny, a javuló szolgáltatások a felsőoktatási reform sikerességét bizonyítják - nyitotta meg Arató Gergely, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára az Educatio 2009 - Nemzetközi Oktatási Szakkiállítást január 23-án, pénteken délelőtt. A Syma Sport és Rendezvényközpont "A" és "C" csarnokában rendezett kiállítás idén 10 ezer négyzetméteren, több mint 200 kiállítóval várja az érdeklődőket.
A mesterképzés a bolognai rendszerben működő hazai felsőoktatás második képzési szintje, ilyen módon az első szintet, az alapképzést már elvégző jelentkezők, vagy korábban főiskolai vagy egyetemi diplomát szerzők felvételizhetnek.
Fontos tájékozódási pontot jelenthetnek a megjelölt szakokról, a felvettek számáról, az intézmények kapacitásáról azok a statisztikák, melyekben az Educatio Kht. - ahogy 2001 óta minden évben - összegzi az adott év jelentkezési mutatóit - hívja fel a figyelmet az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK). Ezek az összesítések az OFIK hivatalos oldalán a www.felvi.hu oldalon érhetők el - tájékoztatta az Edupress-t.
Petr Mateju, a cseh oktatási minisztérium stratégiai és elemző részlegének vezetője ismertette a cseh felsőoktatási reformtervezet részleteit, amelyet várhatóan december 18-án szavaz meg a Cseh Köztársaság kormánya. Ezzel egy időben el is kezdődnek az átalakítások, amelyek szakemberek szerint egész Európa érdeklődését kivívják majd.
Újságírók fejtették ki véleményüket a felsőoktatás és a diplomaszerzés nyilvánossága témakörében a Diplomaszerzés és pályakövetés, Szakmai Nap második szekciójában, ahol a felsőoktatási intézmények kommunikációs stratégiájáról, a nagyobb sajtónyilvánosság elérése érdekében alkalmazandó formai és tartalmi változások szükségességéről osztották meg tapasztalataikat az érintett szakma képviselői.
Negyedik éve vállalkozik a HVG arra, hogy különszámban jelentesse meg a felsőoktatási intézmények rangsorát. Immár harmadik alkalommal az Educatio Kht. - Országos Felsőoktatási Információs Központ Felvi-rangsorait közlik, és a hagyománnyá válást a rangsortáblázatokban is nyomon lehet követni: az idén ugyanis - a rangsorkészítési elvek és értékelési szempontok letisztulása után - már arra is lehetőség nyílt, hogy az előző évben elért helyezésekkel összehasonlítva közöljék az adatokat.
Az Educatio 2009 Nemzetközi Oktatási Szakkiállítást 2009. január 23-24-én rendezik meg a SYMA Sport- és Rendezvényközpont "A" és "C" csarnokában - mondta el az Országos Felsőoktatási Információs Központ az Edupress kérdésére.
200 pontra emelnék a felsőoktatási felvételi minimum pontszámát a rektorok, az idei felvételi során először vizsgázott 160 pont ugyanis az intézményvezetőket tömörítő szervezet szerint túl alacsony. A javaslatról november 18-án szavaznak.
Magyarországon idén húsz felsőoktatási intézmény vett részt a legnagyobb olyan évente ismétlődő európai szintű közvélemény-kutatásban, amely az egyetemi és főiskolai hallgatók véleményét, elégedettségét és jövőbeni elvárásait vizsgálta a saját képzésüket illetően. A European Student Barometer 2008 eredményei szerint a Szegedi Tudományegyetem hallgatói számos ponton elégedettebbek az oktatás feltételeivel és minőségével, mint európai társaik, de a magyar átlaghoz hasonlóan borúlátóbbak a munkavállalás és a karrierlehetőség tekintetében. Ugyanakkor nyelvi felkészültségük még nem érte el az európai színvonalat, de lényegesen jobb a hazai átlagnál.
Az úgynevezett "keresztféléves képzésre" azok jelentkezhetnek, akik különböző okok miatt februárban kívánják megkezdeni a tanulmányaikat, illetve azok is jelentkezhetnek a meghirdetett mesterképzésekre, akik januárban fejezik be tanulmányaikat az alapszakokon. Az október 15-én, szerdán megjelenő felvételi tájékoztatóban csaknem 50 felsőoktatási intézmény több mint 150 szakot, összesen 394 lehetőséget hirdet meg. A jelentkezési határidő november 15. - közölte az Oktatási és Kulturális Minisztérium.
Felsőoktatási rangsor 2008 címmel jelent meg a Heti Válasz kiadványa október 9-én csütörtökön, mely hat képzést vizsgál meg és állít fel sorrendet a képző intézmények között. A jogi, közgazdász, szálloda/idegenforgalmi, média/kommunikáció, informatika, gépészmérnöki és orvosi pályára készülők szakmai szempontok alapján dönthetnek a továbbtanulásukról. A Heti Válasz rangsorának célja az átláthatóság megteremtése a rendkívül nehezen áttekinthető felsőoktatási piacon.
A felsőoktatásban résztvevő diákokról sokszor az a hír járja, hogy rendszeresen önkívületbe isszák magukat. Egy buli a felkészülés előtt, egy buli a vizsgaidőszakban, csak úgy lazításképpen, és természetesen sok és vad buli a sikeres vizsgák után. Azonban egyre többen vannak azok is, akik nem szeretnének beállni ebbe a sorba és inkább az absztinenciát választják. Vajon mennyire nehéz az ő helyzetük?
Gyakorlatilag mindenkiből egyetemista lett, aki idén felvételizett - írta a keddi Magyar Nemzet. Az ok viszonylag egyszerű: a jelentkezéskor még érvényben volt a tandíjörvény, így csak az mert felvételizni, aki vállalni tudta a költségeket.
Nagyszabású korrupcióellenes akciót indított a horvát rendőrség csütörtökön zágrábi egyetemi körökben: a vizsgálat 73 személyre terjed ki, köztük huszonegy professzorra. A horvát rádió jelentése szerint több száz rendőr szállta meg a zágrábi egyetem közlekedési és gazdaságtudományi karát.
A Német Felsőoktatási Csereszolgálat (DAAD) a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) valamint a budapesti Német Nagykövetség együttműködésével első alkalommal rendezi meg a Német-Magyar Felsőoktatási Napokat szeptember 26-án és 27-én. A program azokat a magyar hallgatókat, diplomásokat és doktoranduszokat valamint a kutatókat, tudósokat felsőoktatási intézmények adminisztrátorait és tanárait célozza meg, akik németországi tanulmányok, kutatás és oktatás iránt érdeklődnek.
Lehet az őserdőben kerékpározni, de gyalog gyorsabb. A sokat kritizált e-felvételi rendszer alapvetően tökéletes, csupán a túlnyomó többség számára jelent értelmetlen vesződséget. Cikkünkben megvizsgáltuk, kik és milyen motiváció által vezérelve választották az elektronikus ügyintézést, illetve, hogy mennyiben könnyítette meg mindez az ő életüket.