Petíciót indítottak a szinte éhbérért dolgozó pécsi könyvtárosok

A pécsi könyvtárosok bruttó átlagkeresete alig több mint fele az országos bruttó átlagkeresetnek, ráadásul elmarad az országos könyvtári fizetésektől is. A dolgozók szerint ez tarthatatlan, ezért hétfőn szolidaritási akciót tartottak, és petícióban követelnek érdemi változásokat a polgármestertől és a kulturális minisztertől.

A pécsi könyvtárosok szeptember végén nyílt levélben figyelmeztettek a könyvtár tarthatatlan pénzügyi helyzetére, amely az alulfinanszírozottság, az elvándorlás és a létszámstop következménye - írja a 444. Rámutattak arra is, hogy szégyenletesen alacsony fizetésért dolgoznak: a bruttó átlagbér mindössze 379 693 forint, ami az országos átlag alig több mint fele, és még az országos könyvtári keresetekhez képest is több mint 20 százalékos elmaradásban van.

A városvezetés együttérzéséről biztosította őket, ám egyben kijelentette, hogy béremelésre nincs forrás, valódi javulást tehát nem tudnak ígérni. A könyvtárosok erre hétfőn szolidaritási akcióval válaszoltak.

 

Állj mellénk! - Szolidaritási akció a könyvtárakért, könyvtárasokért

Posted by Csorba Győző Könyvtár - Pécs on Monday, October 27, 2025

A petíciójukban szakmai életpályát és kiszámíthatóságot kérnek

A dolgozók hangsúlyozzák, hogy a könyvtár a tudás, a kultúra és a közösség tere minden korosztály számára, ezért a társadalom jövőjét építik. Követeléseiket Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszternek, Vincze Máté Gábor, közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkárnak és Péterffy Attila polgármesternek címezték:
  • Tárgyalások megindítása az állam, a fenntartó, a szakszervezetek és szakmai szervezetek bevonásával.
  • Közgyűjteményi életpályamodell kialakítása és bevezetése.
  • Külön jogállási törvény a könyvtári, múzeumi és levéltári dolgozók számára, amely rögzíti az előmeneteli sávokat, a munkakörülményeket és a szakmai megbecsülés alapjait.
  • Többéves, kiszámítható bérrendezési program, amely biztosítja, hogy a bérek legalább a költségvetési szféra átlagának 80 százalékát elérjék.
  • Országos finanszírozási garancia, hogy a közgyűjtemények fenntartása ne csak az önkormányzatokra háruljon.
  • A pécsi önkormányzat határozott kiállása a könyvtárosok mellett, pártpolitikai játszmák nélkül.
Csorba Győző Könyvtár
Egyre szélesebb összefogás

A pécsi megmozdulás máshol is támogatásra talált: a szegedi könyvtárosok november 13-án tartanak hasonló akciót, mert szerintük is válságos a helyzetük.

A tiltakozók abban bíznak, hogy az országos szakmai összefogás végre látható változást kényszerít ki, és a könyvtári munka nem marad többé láthatatlan és méltatlanul alulfizetett háttérszolgáltatás.

 

Hozzászólások

Pukli István: „A pedagógus sok mindenre jó, ezért minden rá is marad”

„A magyar tanárok kevesebbet dolgoznak, mint a németek.” „Kevesebb gyerek jut egy pedagógusra, mint Nyugat-Európában.” „A minőségbiztosítás a szakmai színvonalat szolgálja.” Az elmúlt másfél évtizedben a magyar oktatáspolitikát kísérő kormányzati kommunikáció visszatérően ilyen állításokra épült. A mondatok mögött valóban vannak statisztikák, összehasonlítások és mérhető mutatók. A probléma inkább az, hogy ezek önmagukban nagyon keveset mondanak el arról, hogyan működik valójában egy iskola, és milyen terhek nehezednek ma a pedagógusokra.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.

Szó sem volt a mindennapos testnevelés megszüntetéséről – Lannert Judit szerint a jelenlegi rendszert kell átgondolni

Sok iskolában folyosón, udvaron vagy akár tanteremben tartják a testnevelésórákat, gyakran megfelelő infrastruktúra és átöltözési lehetőség nélkül – erről is beszélt Lannert Judit az Országgyűlés keddi ülésén. A miniszter szerint nem a mindennapos testnevelés megszüntetéséről van szó, hanem arról, hogy a jelenlegi rendszert át kell gondolni.