A pápa halála utáni szabályok és eljárások szerint a pápaválasztó konklávénak a halált követő 15. és 20. között kell elkezdődnie. Így az is esélye, hogy május 5-én, amikor az érettségizők az iskolákba vonulnak, akkor a bíborosok ugyanígy a Sixtus-kápolnába zárkóznak a választásra.
Hivatalosan csak Ferenc pápa temetésén, most szombaton kerül majd kihirdetésre, hogy május 5-10. között pontosan mikor vonulnak majd vissza a bíborosok a konklávéra, foglalta össze a The Guardian.
Elhunyt Ferenc pápa - bejelentést tett a Vatikán
Az viszont már biztos, hogy május 5-én reggel 9-től kezdetét veszi az érettségi hét, ugyanúgy ahogy eddig a közép-es emelt szintű magyar nyelv és irodalommal.
A legfontosabb tudnivalók a 2025-es érettségiről
|
|
Mi is az a konklávé?
A konklávé a katolikus egyház ideiglenesen létrehozott gyűlése, ami alatt új pápát választanak. A választás idejére a résztvevő bíborosok testülete szinte hermetikusan el van zárva a külvilágtól. A telefonjaikat és egyéb elektromos eszközeiket elzárják tőlük, a Sixtus-kápolnát pedig előzetesen átnézik lehallgató készülékek után. A kápolnát az alvás és az evés idejére hagyhatják el, de semmilyen kapcsolatuk nem lehet a külvilággal.
Nem minden bíboros vesz részt a választásban |
Több mint 90 ország mintegy 250 bíborosa tevékenykedik jelenleg a világon, de közülük csak 135-en elektorok is. Tehát ők azok, akik részt vehetnek a konklávén és meg is választhatják őket pápává. Viszont közülük is maximum csak 120-an vehetnek majd részt a választáson. A konklávén ugyanis csak azok a bíborosok vehetnek részt, akik 80 év alatt vannak.
|
A választás eredményéről egy dolog ad bármilyen információt, az pedig a Vatikán jól ismert kéménye, amin keresztül fekete vagy fehér füst száll fel a sikertelen vagy sikeres döntés szerint.
„Habemus papam!”
A választás érvényességéhez a bíborosok szavazatának kétharmada egységesen egy jelöltre kell érkezzen. Abban az esetben viszont, ha valamilyen okból a választó bíborosok összessége nem osztható három egyenlő részre, akkor a pápaválasztás érvényességéhez plusz 1 szavazatra van szükség.
A szavazatokat minden esetben egy szavazólapra írják fel a résztvevő bíborosok, akik aztán egyenként ceremoniálisan az urnához járulnak, amiben gyűjtik a cetliket. Amint minden bíboros megtette ezt, kezdődik a szavazatok számolása. Ha eredménytelen a választás első napjának délelőttjén a szavazás, akkor ezek után délelőtt és délután is 2-2 szavazást kell tartsanak. Minden sikertelen választás után fekete füst száll fel a kéményből, illetve, ha egy szavazás után rögtön következik egy második, akkor csak azután fogják elégetni a fekete füsttel felszálló cédulákat.
Amennyiben három egymást követő szavazónap után sincs pozitív eredmény, akkor egy nap szünetet tartanak a konklávéban. De a bíborosok ezalatt az idő alatt is teljesen el vannak zárva a külvilágtól.
A pápaválasztás eredményességét a fehér füst felszállta jelzi majd. A szavazatok hitelességét és mennyiségét minden esetben felülvizsgálják a számlálók mellett kiválasztott ellenőrök is. Amennyiben a megválasztott bíboros elvállalja a pápaságot, akkor ennek értelmében adnak majd jelet a Szent Péter téren és a világ minden táján várakozó embereknek. A fehér füst után nem sokkal pedig a vatikáni erkélyről is felhangzik majd a jól ismert szállóige „Habemus papam!”, vagyis „Van pápánk!”.