szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A ponthatárok kihirdetése után nemcsak a kollégiumi jelentkezés, de az albérletvadászat is megkezdődik. Ha ti is a tökéletes lakást keresitek, akkor a későbbi fejfájások elkerülése érdekében van néhány dolog, amit nem szabad szem elől tévesztenetek.

Mekkora összegű bérleti díjra számíthattok?

A piszkos anyagiak térségenként eltérhetnek, talán nem meglepő, hogy a budapesti albérletek esetében kell a legborsosabb bérleti díjakkal, akár 150-165 ezer forinttal számolni. Ha vidéki egyetemen – például Debrecenben, Győrben vagy Miskolcon folytatjátok tanulmányaitokat, akkor valamivel alacsonyabb összegre, 90-120 ezer forintra számíthattok.

A láthatatlan költségekkel is kalkuláljatok!

Sokan csak az albérlet bérleti díját veszik figyelembe a választásnál, és igyekeznek megtalálni a legolcsóbb lakást. Ti ne essetek ebbe a hibába, legyetek tisztában azzal, hogy az albérlet bérleti díja nem az egyetlen költség, amivel találkozhattok. Érdemes alaposan informálódni a közüzemi díjakról és a közös költségről is, hiszen ezek minden hónapban kisebb-nagyobb kiadásokat jelentenek. A közüzemi díjakból nagyságrendileg kikalkulálható, mekkora rezsiköltség terhel majd titeket bérlőként. 

Az esetleges kaucióról sem érdemes elfelejtkeznetek: ez az összeg jellemzően 1-3 havi bérleti díjat jelent, amely fedezi az esetleges, jövőben felmerülő szerződésszegéseket, elmaradásokat. Ha viszont ilyen nem történik, akkor a szerződés lejártakor visszakaphatjátok a kaució összegét vagy lelekhatjátok azt. Ezt viszont már a szerződés megkötésénél érdemes tisztázni a leendő főbérlővel, sőt a szerződésben is kapjon helyet.

Ne feledkezzetek meg az írásbeli szerződésről!

Ha a matematika rendben van, ideje a jogi részletekről is gondoskodnotok. Fontos, hogy a két fél közötti megállapodás írásos szerződésbe legyen foglalva. A szerződésbe a bérleti díj és az egyéb költségek mellett olyan információk is bekerülnek, mint például a garanciális hibák javításának kérdése: erre azért érdemes odafigyelnetek, mert a jogszabály szerint a bérlő csak a nem rendeltetés szerinti használatból eredő hibákért felel, a garanciális hibákért nem. Hasznos lehet, ha a szerződés tartalmaz egy jegyzéket a lakás bútorairól, azoknak állapotáról is. Ezt a listát akár fotókkal is kiegészíthetitek.

A felmondás módjáról is érdemes megállapodnotok: a felmondási határidőt célszerű 60 napban meghatározni, hogy bérlőként ne egyik napról a másikra kelljen új lakhatás után néznetek.

A szerződéshez minden esetben, mindkét félnek ragaszkodnia kell, vitás helyzet esetén nagy segítség lehet a jogilag tiszta helyzet. Érdemes lehet a bérleti szerződést közjegyző jelenlétében megkötni, így az közokiratnak minősül és tartalma könnyebben érvényesíthető lesz.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!