Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A nyelviskolák vezetői szerint elbocsátásokhoz, a nyelvoktatás visszaszorulásához vezethet a szakképzési...
A nyelviskolák vezetői szerint elbocsátásokhoz, a nyelvoktatás visszaszorulásához vezethet a szakképzési hozzájárulások elköltésére vonatkozó új szabályozás. A minisztérium egy egyelőre nem nyilvános ÁSZ-jelentésre hivatkozva állítja, hogy az új szabályozásra azért volt szükség, mert az eddigi rendszer pazarló és eredménytelen volt. A parlament oktatási bizottsága megmentette volna a nyelvórákat, de a parlament végül leszavazta az indítványt - írja az Origo.
Az egymilliós óraszám számítása szerinte úgy jön ki, hogy a vállalati szektor összesen évente megközelítőleg 13 milliárd forintot költött munkavállalói képzésére a befizetendő szakképzési hozzájárulásból, ennek pedig mintegy harmada ment nyelvoktatásra. A 3-4 milliárdos összeg pedig a vállalati óradíjakkal elosztva durván ennyi órának felel meg.
Légrádi Tamás, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének alelnöke, a Tudomány Nyelviskola igazgatója szerint is végzetes lehet a nyelviskolák számára a módosítás. "Hétfőn beszéltem egy céggel, amely idén három csoportnak rendelt oktatást, a cégvezető kerek perec elmondta, ha nem lehet a szakképzési hozzájárulásból fizetni a nyelvoktatást, akkor jövőre köszöni, nem kéri" - hozott egy példát. Ez körülbelül 1,5 millió forint mínusz jelent a cégnek, de az övék csak egy a sok közül.
1500 nyelvtanár veszítheti el az állását
A két nyelviskola-vezető úgy látja, hogy a legálisan működő nyelviskolák egy része valószínűleg be fog zárni. "Az intézkedés eredményeképp becslésem szerint 1500 nyelvtanár veszítheti el a munkáját országos szinten. A Katedránál durván 25 százalékkal eshetnek vissza az óraszámok, ennek megfelelően kell majd leépítést végrehajtani" - mondta Nagy Zoltán. Légrádi Tamás pedig azt mondta, hogy a Tudomány Nyelviskola esetében 5-6 százalékos leépítésre lehet szükség, ha nem történik változás.
Több ezren spórolhatják meg a nyelvvizsgát
Egyszeri „amnesztiát” kaphatnak azok a hallgatók, akik azért nem vehetik át a diplomájukat, mert nem szereztek nyelvvizsgát. A tervek szerint a kedvezmény jövő szeptembertől a 2015/2016-os őszi szemeszterig tart majd, és azokra a végzősökre vonatkozik majd, akik 2013-ig befejezik tanulmányaikat. A részletekről itt olvashattok.