Angol, német, olasz, orosz, vagy akár arab, újgörög, szlovén vagy török. Magyarországon jelenleg 33 idegen nyelvből nyelvvizsgázhattok. Összeszedtük, hogy kétnyelvű, általános nyelvvizsgát milyen vizsgaközpontokban tehettek.
Bár az egyetemi diploma megszerzéséhez már nem minden szakon kötelező, a nyelvvizsgával igazolt nyelvtudás még mindig rendkívül fontos, hiszen rengeteg pluszpontot érhet a felvételiben, és a nyelvtudásra a munkaerőpiacon is szükségetek lehet.
A megfelelő nyelvvizsgaközpont kiválasztásakor fontos szempont, hogy egy- vagy kétnyelvű, általános vagy szakmai nyelvvizsgát tennétek.
Ha kétnyelvű, általános nyelvvizsgán gondolkodtok, az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Osztályának összesítése alapján az alábbi vizsgaközpontok közül válogathattok:
- ELTE Origó Nyelvi Centrum
- Euroexam
- EZRA Nyelvvizsgaközpont
- KJE Nyelvvizsgaközpont
- Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem Nyelvvizsgaközpont
- PROFEX Nyelvvizsgaközpont
Arra azonban figyeljetek, hogy nem minden nyelvvizsgaközpont szervez vizsgát a korábban említett 33 idegen nyelvből. Sőt, az egzotikusabb nyelvek esetében mindössze néhány lehetőség közül válogathattok.
Mit jelent, hogy kétnyelvű?
A kétnyelvű nyelvvizsga azt jelenti, hogy - ellentétben az egynyelvű nyelvvizsgával, ahol csak négy készséget - a kétnyelvű nyelvvizsgán ötöt, a beszédértést, beszédkészséget, íráskészséget, írott szöveg értését, valamint a közvetítési készségeket mérik. Röviden összefoglalva tehát azt is, hogy mennyire tudtok az anyanyelvetek és a célnyelv között fordítani.
Ezt általában az államilag elfogadott a vizsgán írott szöveg formájában kell megtennetek, tehát egy kapott szöveget le kell fordítanotok a másik nyelvre, így az eredményetek az írásbeli vizsgarész eredményeibe számít bele. Az is előfordulhat azonban, hogy szóban kell közvetítenetek, ilyenkor pedig természetesen a szóbelibe számít az eredményetek.
Azt, hogy milyen vizsgaközpontokban tehettek általános egynyelvű nyelvvizsgát, itt nézhetitek meg: