szerző:
Szabó Fruzsina
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Huszonkét év után megszűnik a Corvinus Nyelvvizsgaközpont, amely több nyelvből szervezett szaknyelvi és általános nyelvvizsgákat. A központ nyelvtanárai továbbra is a Budapesti Corvinus Egyetemen tanítanak majd.

Nem kapcsolódik szervesen az egyetem szigorúan vett oktatási és kutatási alaptevékenységéhez, és gazdasági szempontból sem indokolt a fenntartása, ezért döntött úgy a Corvinus vezetése, hogy a nyelvvizsgaközpont akkreditációját idén már nem újítja meg – írta az Eduline kérdésére a Budapesti Corvinus Egyetem.

Ahogy arról a hvg.hu értesülése alapján mi is beszámoltunk, több mint húsz év után megszűnik a Corvinus Nyelvvizsgaközpont, amely általános és szaknyelvi nyelvvizsgákat is szervezett: egyebek mellett közgazdasági és nemzetközi kapcsolatok szaknyelvi vizsgát is tartottak, az angol és a német mellett francia, olasz, orosz és spanyol nyelvvizsgáikat is akkreditáltatták.

Az egyetem az Eduline-nak küldött válaszában kitért arra, hogy az októberi és a későbbi vizsgaidőpontokra bejelentkezett diákokkal már felvették a kapcsolatot, egyeztetnek a befizetett díjak teljes visszatérítéséről. „Ők a számos szereplőből álló magyar nyelvvizsgapiac más intézményeinél tudják majd letenni vizsgáikat” – tették hozzá.

Arra is kíváncsiak voltunk, mit ajánlanak a nemzetközi tanulmányok szakos hallgatóknak, az országban ugyanis egyedül a Corvinus Nyelvvizsgaközpont szervezett nemzetközi kapcsolatok szaknyelvi vizsgát. „A nemzetközi tanulmányok szakosoknak továbbra is lehetőségük van szaknyelvi ismereteiket megmérettetni, hiszen a szak elvégzéséhez olyan szaknyelvi kompetenciát kell igazolni, amely a nemzetközi kapcsolatok szaknyelven kívül gazdasági vagy jogi szaknyelvi nyelvvizsgával is teljesíthető” – írta az intézmény.

A nyelvtanárokat nem bocsátják el

Kitértek arra is, hogy a nyelvvizsgaközpontban dolgozó nyelvtanárokat továbbra is foglalkoztatja az egyetem a nyelvtanításban, az adminisztratív feladatokat végző munkatársak pedig a Corvinus más területein folytatják a munkájukat.

A szakokhoz tartozó nyelvi kompetenciákkal kapcsolatos elvárások magas szintűek és változatlanok – így válaszolták arra a kérdésre, hogy tervezik-e a diplomakiadás nyelvvizsga-követelményeinek enyhítését. Ahogy arról július végén beszámoltunk, a kormány a jövőben az egyetemekre és a főiskolákra bízza, kötelezővé teszik-e a nyelvvizsgát a diploma megszerzéséhez.

Hozzátették: az az egyik cél, hogy az angol nyelvű képzések arányát növeljék, „jelenleg a corvinusos alapszakoknak már több mint fele angolul vagy angolul is indul, a mesterképzéseknek pedig csaknem kétharmada angolul vagy angolul is elérhető”.

„Ennek megfelelően az egyetem Idegennyelvi Oktató- és Kutatóközpontja új stratégiát kap, amelynek révén a központ – az eddigi magas szintű feladatellátás mellett – még komplexebb nyelvoktatást fog nyújtani a hallgatóknak. A Corvinuson szaktól függően egy vagy két nyelv ismeretére van szükség a diplomaszerzéshez. Ha egy nyelv a feltétel, akkor két féléven keresztül heti két sáv nyelvoktatás térítésmentes, hogy ha két nyelv a feltétel, akkor négy féléven át heti két sáv. A nyelvi kompetenciák meglétét pedig az angol nyelvű diploma sokkal inkább kifejezi, mint maga a nyelvvizsga” – magyarázták.

/