szerző:
eduline/mti

A tudományos kutatásnak és kísérletezésnek nem csak menőségi, de minőségi és mennyiségi kiterjedése is egyre jobb és nagyobb.

Magyarországon több mint 48 településen csaknem száz intézmény csatlakozott az idei egész napos programsorozathoz - mondta el a rendezvényről tartott hétfői sajtótájékoztatón Kardon Béla, az RCISD Regionális Információs és Fejlesztő Tudásközpont tudományos igazgatója. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Kutatók éjszakája egy összeurópai rendezvénysorozat, amelyet a hagyományok szerint szeptember utolsó péntekén (szeptember 30.) rendeznek meg.

Jakab Roland, az Ericsson Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: immár hetedik alkalommal rendezik meg az Ericsson Science Parkjában a rendezvényt, amely minden évben valamivel többet mutat meg a magyar tudományos életből és az elért eredményekből.

Számunkra fontos, hogy bemutassuk azokat az izgalmas kutatási projektek és fejlesztéseket, amelyek a Science Parkban készülnek. Célunk, hogy közelebb engedjük magunkhoz a nyilvánosságot és megmutassuk, miről szól ma egy kutató munkája

- hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a látogatók megtekinthetik azokat a különleges kutatólaboratóriumokat, ahol a jövő technológiái születnek, mint például az 5 G, a felhőalapú vagy az analitikai megoldások. "Ezek a jövő gőzgépei vagy futószalagjai, hiszen ezek voltak azok a technológiai áttörések az elmúlt évszázadokban, amelyek az egyes ipari forradalmakat elérték" - hangsúlyozta az ügyvezető igazgató.

Több mint 70 technológiai bemutatót tartanak, valamint számos intézménnyel együttműködve szerveznek programokat, mások mellett a Budapesti Műszaki Egyetemmel, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel és az EIT Digital Budapesttel együttműködésben, de a Magyar Innovációs Szövetség ifjúsági, tudományos-és tehetségkutató versenyének győztesei is az Ericsson K+F központjában, a Petőfi híd budai hídfőjénél található Science Parkban mutatkoznak be.

Mint mondta, ebben az évben is látványos show-val készülnek, amelyre több kategóriában várták az okos hordható eszközök nevezését. A SzerCODE Challenge elnevezésű versenyre hétköznapi emberek, gyerekek, tanulók és hallgatók készítettek saját tervezésű egyedi okos ruhákat vagy kiegészítőket. Emellett a SmartActive Squash okos fallabdáját, a budapesti Ericsson Garázs első kooperatív fejlesztését is itt láthatja először a közönség.

Grasselli Norbert, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy bemutatják a kft. gondozásában létrehozott Flike drónbiciklit, amelynek virtuális világát élőben is kipróbálhatják az érdeklődők. Az Országos Rendőr-főkapitányság Tudományos Tanácsával együtt demonstrálják, hogy a rendőrség milyen intelligens eszközöket használ egy rendőrautóban vagy felszerelésében. A Fővárosi Vízművek egy információs buszban mutatja be, hogy mi történik a felszín alatti és felszín feletti vizekkel a fővárosban.

Szegeden olajfaló baktériumokkal ismerkedhetnek meg a látogatók, Miskolcon látványos fizikai kísérlettekkel és az 1980-as évek számítógépes játékaival is készülnek. Mint mondta, Magyarországnak csaknem az összes egyeteme és kutatóintézete megnyitja kapuit és Bajától Zalaegerszegig sokszínű programokkal várják a látogatókat. Az ügyvezető igazgató felhívta a figyelmet arra, hogy több program is előzetes jelentkezéshez kötött: regisztrálni a kutatokejszakaja.hu oldalon lehet

Álmaink kísérlete: Elmerülsz-e egy medencényi zselében?

Ki nem akarna részt venni egy ilyen kísérletben? A Backyard Scientists egy régóta égető kérdésre kereste a választ: a víznél sűrűbb zselében elsüllyedünk-e? úszhatunk-e benne? akár rá is léphetünk? A teória, hogy elsüllyedhetünk a futóhomokból származik (tévesen). Mindaddig, míg az emberi test átlagos sűrűsége kisebb, mint a vízé, addig nem lehet benne elsüllyedni, persze csak ha úszva használjuk ki a felhajtóerőt.