szerző:
Eduline

A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ adóssága miatt egyre többen kerülnek szorult helyzetbe, akad olyan tanár, aki május óta nem kap fizetést, és van olyan iskolabuszt vezető vállalkozó, akinek januárban utaltak utoljára.

Még a májusi fizetését sem kapta meg a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól (Klik), pedig szerdától már a júniusi lenne esedékes – ezt mondta egy tanárnő az RTL Klubnak. Cservákné Radó Ibolya határozott idejű szerződéssel tanít közgazdasági ismereteket az egyik, érdi tankerülethez tartozó iskolában.

A nő elmondta: a tanév eleje óta minden hónapban csak több hetes késéssel kapja meg a fizetését, a májusit mostanáig egyáltalán nem is utalták. Amikor érdeklődött, azt válaszolták neki, hogy nincs pénze az állami intézményfenntartónak, annyira, hogy azt sem tudják megmondani, mikor pótolják az elmaradt bért. Más tanárok is küzdenek ezzel – mondta a tanárnő. A Kliknél hiába érdeklődött: nem vették fel a telefont. E-mailt és levelet is írt, de nem jött rájuk válasz egy hét után sem – írta a hir24.hu.

A közel 120 ezer alkalmazottat foglalkoztató mamuthivatal, a Klik már a megalakulása pillanatában is forráshiányos volt, tavaly pedig többször kellett a költségvetést módosítani, hogy a hiányt valahogy kezelni lehessen – írta a Népszabadság. Az, hogy a Klik jelenleg sem bír fizetni tisztességesen, nem meglepő. Figyelmeztették erre a kormányt a szakmai szervezetek, de hiába. A Pedagógusok Szakszervezete már korábban az országgyűlési képviselőkhöz fordult nyílt levélben. Ebben „mély aggodalommal" állapította meg, hogy a 2016-os költségvetésről szóló törvényjavaslat nem garantálja a köznevelés rendszerének zavartalan működéséhez szükséges forrásokat.

Az, hogy az érdekvédők nem a levegőbe beszéltek, most látszik igazán: a Klik nem csak a pedagógusoknak nem tud fizetni, hanem a beszállító vállalkozóknak sem. „Lassan bezárhatjuk a boltot, a Klik csődbe visz minket" – így sűrítette egy mondatba aggodalmait egy személyszállítással foglalkozó dunántúli vállalkozó, aki több kollégájával együtt hónapok óta hiába vár arra, hogy az általános iskolák állami fenntartója kifizesse munkájukat. „Ígérgetnek meg türelmet kérnek, de utalni azt nem tudnak, mindig azt mondják, hogy még nincs miből" – fogalmaztak a sofőrök, akik az állami apparátus „bosszújától" tartva névtelenséget kérve számoltak be kálváriájukról.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!