szerző:
Eduline

Egy brit egyetemi kutatócsoport az 1960-as évek olasz maffiacsaládjait elemezte, hogy az iskolában töltött idő később mennyire volt "kifizetődő", mikor a bűn útjára léptek.

A Keresztapából sokaknak emlékezetes Michael Corleone, akit az öreg Don a testvéreivel szemben művelt pályára szánt, ezért kitaníttatta, távol a családtól. Michael (Al Pacino) azonban a kibontakozó maffiaháború miatt úgy érezte, hogy kénytelen átvenni a szervezet irányítását, és az egyik legsikeresebb bűnszervezet vezetője lett - persze csak Francis Ford Coppola filmjében.

A University of Essex összesen 712 ismert amerikai olasz maffiozó iskolázottságát vizsgálta, tanulmányuk szerint minden egyese oktatásban töltött év 7,5-8,5 százalékkal növelte a bevételüket - azaz igencsak ravasz bűnözőkké váltak az oktatás által. A BBC írása szerint azok, akik komolyabb gazdasági bűncselekményeket követtek el, általánosan háromszor többet kerestek, mint akik erőszakos bűncselekményekben vettek részt - például rablás vagy védelmi pénz beszedése.

Ügyvédeknek taníthat jogot egy olasz maffiózó

Szardíniai cellájából fog rövidesen börtönjogot oktatni egy gyilkosságok megrendeléséért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt maffiózó, aki jogi diplomáját is a börtönben szerezte.

Mivel sokan keveset jártak iskolába és hamar a bűnözők között találták magukat, a 712 vizsgált személy átlagosan egy évvel hamarabb hagyta abba a tanulmányait, mint egy átlagos - fehér - férfi az 1960-as évek Egyesült Államában.

A kutatásban résztvevő Giovanni Mastrobuoni szerint az oktatásnak védelmező szerepe van a bűnözéssel szemben, távol tartja a fiatalokat. Hozzátette, hogy abban a korban ha mégis a bűn útjára lépett valaki, jobban tette, ha a tanultabb fajtát választotta - ironizált a kutató.

Érdekesség volt az is, hogy a fehérgalléros bűnözést választók háromszor nagyobb arányban tértek vissza az oktatásba, mint azok, akik erőszakos bűncselekményekben vettek részt.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!