szerző:
Eduline

A magyar nyelv minden szintjén kínál variációkat az önkifejezésre a Szinonima Szótár Diákoknak. Talán túl sokat is?

Nincs olyan gyerek, akit ne bűvölne el a felnőttek által használt obszcén, trágár, káromkodó kifejezések tárháza, amit ráadásul a gyerekeknek tabu kimondani. Tegyük a szívünkre a kezünket, számtalanszor dugtuk össze a fejünket az iskolai szünetekben, mikor valaki valami újat tanult - jellemzően egy idősebb testvér vagy unokatestvér jóvoltából -, azonnal megosztotta azt a többiekkel.

Ezúttal azonban az Index egy olvasójának 11 éves testvére hívta fel figyelmét arra, hogy az általuk még 2-3 éve alsóban megvásárolt Szinonima Szótár Diákoknak iskolai segédanyagban az alsósok szóhasználatához képest igen meredek kifejezések vannak. A történethez tartozik, hogy nem kötelezően megvásárolandó könyvről van szó, csak ajánlott irodalomról. A felvidéki iskolában is megütköztek a tartalmán, korábban előttük is ismeretlen volt, hogy milyen mélységű a szócikkek jegyzéke.

Az egyik legszélesebb szinonima palettával a baszik/baszás rendelkezett, 7-8 soron át taglalja a szótár a lehetséges változatokat.

A kötetet eredetileg 7-8. osztályos diákoknak szánták, azonban ez nincs feltüntetve, ezért kerülhetettt a kisebbek kezébe. Megjegyzendő, kizárólag a felnőttek tabuépítő gondolkodása miatt tűnhet riasztónak az, hogy egy diák ilyesmit olvas, ugyanis csak a felnőttek tudnak olyan képzettársítást végrehatani a szavak hallatán, ami szerintük nem gyereknek való, míg a gyerek fejében ilyen folyamat nem zajlik le, inkább a misztikuma miatt érdekes számukra.

Ha egy olasz káposztának hív, kezdj gyanakodni!

Bassz...uskulcs: hangzik el karácsonykor, amikor megvágjuk az ujjunkat a pulykaszelő késsel, de hát ugye ott vannak a gyerekek, a nagyi, meg a karácsony szelleme. Bár a káromkodás életünk része, és felfokozott hangulatban nehezen kerüljük el, szinte minden nyelvben egy sor eufemizmussal teszik szalonképessé.