Közel 60 ezer forintot is kaphat egy technikumba járó 12. osztályos diák, ha odafigyel a jegyeire. Ami nem kevés, főleg egy otthon élő tizenévesnek. Mutatjuk, mitől függ, hogy a szakképzésben ki, mekkora tanulmányi ösztöndíjra jogosult.
Egy
2020-as kormányrendelet értelmében a szakképzésben tanulók ösztöndíjának alapja „a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege”, amely 2024/2025-ös tanévben 100 ezer forint, pont annyi, mint tavaly.
Hogy végül melyik diák mekkora összeget kap, több tényezőtől is függ. Többek között attól, hogy milyen iskolába, hányadik osztályba jár, de a nyelvi előkészítő is számít.
Vagyis a 2024/2025-ös tanévben havonta:
- nyelvi előkészítő osztályban: 8 ezer forint
- technikumban 9-10. osztályban: 8 ezer forint
- szakképző iskola 9. osztályában: 16 ezer forint
- műhelyiskolában: 16 ezer forint
ösztöndíjat kapnak a diákok.
Szakképzési ösztöndíj a 2024/2025-ös tanévben
A szakirányú oktatásban, vagyis a szakképző iskola 10-12. osztályában és a technikum 11-12. évfolyamán azonban ennél jóval többet is hazavihetnek a tanulók, ha egy kicsit is odafigyelnek a tanulmányaikra. A jogszabály ezt az összeget százalékosan határozza meg.
- 2,00-2,99 közötti tanulmányi átlagnál 8 százalék, azaz 8 ezer forint
- 3,00-3,99 közötti tanulmányi átlagnál 25 százalék, azaz 25 ezer forint
- 4,00-4,49 közötti tanulmányi átlagnál 42 százalék, azaz 42 ezer forint
- 4,50 és a feletti tanulmányi átlagnál 59 százalék, azaz 59 ezer forint
- Megelőző tanév végi minősítés hiányában 16 ezer forint/hó
Fontos, hogy a szakképzésben minden diák jogosult az ösztöndíjra kivéve, a duális képzésben résztvevőket, azokat, akiknek évet kell ismételniük vagy szüneteltetik a jogviszonyukat, vagy az igazolatlan óráik száma elérte a hatot.
A szakképzési ösztöndíjat a KRÉTA rendszerbe feltöltött adatok alapján számolják ki és utalják el, nem kell senkinek sem külön igényelnie. Jó tudni, hogy a diákok nemcsak a tanév 10 hónapjára, hanem az egyetemistákkal ellentétben júliusra és augusztusra is kapnak ösztöndíjat. A nyári hónapokra járó összeget júniusban folyósítják a számukra. A szeptemberit viszont csak októberben, akkor azonban egyszerre két havi ösztöndíjat utalnak nekik.
A gimnazistáknak nem jár semmi
Összehasonlításképpen érdemes megjegyezni, hogy a hagyományos gimnáziumba járóknak alanyi jogon a tanulmányaikért semmilyen ösztöndíj sem jár, de az egyetemisták is a 2024/2025-ös tanévben is csak körülbelül 10 és 40 ezer forint tanulmányi ösztöndíjat kapnak, feltéve, ha állami ösztöndíjasként nappali tagozatra járnak és a legjobban tanulók 50 százalékába esnek bele.
Például az ELTE BTK-n pedig 8400 forint az idei őszi szemeszterben a minimális tanulmányi ösztöndíj, amit 4,4-es ösztöndíjátlagtól utalnak. A BME GTK-n pedig a műszaki menedzser alapképzésen 3,3-as ösztöndíjátlagra van, akinek 10 400 forint jár, de a legjobban tanuló 5,00 fölötti átlagot teljesítő hallgatók tankörtől függetlenül is csak havi 40-45 ezer forint közötti összeget kapnak.
Ha azt is hozzávesszük, hogy egy szakképzésben tanuló diák nagy eséllyel még otthon, a szüleivel lakik (nem kell saját magát eltartania, mint például egy a lakóhelyétől távol tanuló egyetemistának), akkor anyagilag rövid távon biztosan megéri szakmát tanulni.