Csak jobban elhiszik, hogy igen.
A fiúk átlagosan mindössze 0,1 szórásegységgel jobbak matekból, mint a lányok, ellenben 0,3 szórásegységgel gondolják azt magukról, hogy sokkal jobbak, mint a női diáktársak - olvasható a Defacto blog felmérésében a Telexen.
Számos felmérés, többek között a Trends in International Mathematics and Science Study is rámutatott már arra, hogy a fiúk némileg jobban teljesítenek matematikából, mint a lányok. Bár a különbségek egyáltalán nem olyan egetrengetők, az önértékelés tekintetében már jelentősebb eltérések vannak, ami azért is baj, mert ez távol tartja a tehetséges nőket a természettudományoktól és esetlegesen a vezetői pozícióktól is.
Az önértékelés-beli különbségeket a Defacto kutatása is igazolja, melyben a Twins Early Development Study (TEDS) kutatás adatait használva ikerpárok adatain keresztül vizsgálták, hogy mi táplálja azt az elképzelést, hogy a fiúk sokkal jobbak matematikából, mint a lányok.
Bár a vizsgált ikerpárok osztályzatai, tesztpontszámai és intelligenciaszintje hasonló, önértékelésben a fiú-lány ikerpárok közt is vannak különbségek, amiket a kutatók szerint a szülők torzított megítélése táplál, de akár a gyerekeket tanító matektanárok esetében is megjelenik.
A felmérésről született cikkben azt írják, a szülő megítélése adja a matek-önértékelésben lévő nemek közötti különbség 23 százalékát, és azokban a családokban, ahol felülértékelik a fiúk és alulértékelik a lányok matematikakészségeit az objektív osztályzataikhoz képest, sokkal nagyobb a különbség a gyerekek önértékelésében.
Számít ugyanakkor az is, hogy a vizsgált gyerekeknek fiú vagy lány testvére van-e.
"Érdekes módon azoknak a gyereknek, akiknek fiúikertestvérük van, nemtől függetlenül rosszabb a matek-önértékelésük, mint azoknak, akiknek lányikertestvérük van, akkor is, ha az objektív matekkészségeik hasonlók" - írják.
A teljes elemzés ide kattintva olvasható el.