A sztrájkbizottság belső felmérése alapján a tanárok egy jelentős része vállalna egy újabb tiltakozást, ha nem sikerülne megegyeznie a pedagógus-szakszervezetek képviselőinek a kormánnyal.
Maruzsa Zoltán december 21-én, csütörtökön ül le egyeztetni a szakszervezetekkel, amelynek eredményétől is függ, hogy január 31-én sztrájkolni fognak-e a tanárok – nyilatkozta Nagy Erzsébet, az érdekvédelmi képviselet országos választmányi tagja az Indexnek.
Az érdekképviseleti vezető szerint néhányan a polgári engedetlenségtől sem zárkóznak el, de a tavaly ősszel kirúgott pedagógusok miatt ennek alacsony a támogatottsága.
A szakszervezetek a követeléseik megújítása után a Belügyminisztériumhoz fordultak, hogy a kormány tűzzön ki egy új időpontot a sztrájkbizottsági tárgyalásoknak. Az időpontegyeztetés helyett azonban az államtitkár azt közölte, hogy a pedagógusok új életpályájáról szóló törvény (státusztörvény) visszavonását indokolatlannak tartja, valamint több, a listán szereplő pontot sem gondolja tárgyalásra érdemesnek.
Bár ez alapján egy darabig úgy tűnt, hogy a szakszervezetek által kezdeményezett tárgyalásból nem lesz semmi, a Belügyminisztérium végül arról tájékoztatta az Indexet, hogy az egyeztetéstől nem zárkóznak el, ismét leülnek az érdekvédőkkel. Azóta a tárgyalás időpontját is kitűzték, Maruzsa Zoltán a meghívóban azt írta: a következő sztrájkbizottsági ülés december 21-én, 10 órakor lesz a Belügyminisztérium Szalay utcai épületében.
A megújított követelések ellenére az egyik fő kérdés továbbra is a bér, aminek kapcsán a Belügyminisztérium továbbra is 10 százalékról beszél, miközben már tudni lehet, hogy nemrég az Európa Unió feloldotta a Magyarországnak járó befagyasztott forrásokat, így elhárult az akadály a tanároknak ígért, nagyobb összegű béremelés elől.
A PDSZ és a Pedagógusok Szakszervezete által alkotott újított lista az alábbi követeléseket tartalmazza:
- A pedagógusok új életpályájáról szóló törvényt vonják vissza!
- Azonnali 50 százalékos béremelést minden, köznevelésben dolgozó számára!
- A neveléssel-oktatással lekötött munkaidő 22 óra legyen!
- 5 elemű bérrendszert vezessenek be!
- Töröljék el a teljesítményértékelési rendszert!
- Minden gyermekekkel töltött munkaidőt ismerjenek el tanítással lekötött munkaidőnek!
- Töröljék el az oktatásban dolgozók sztrájkjogát korlátozó rendelkezéseket!
- A kormány hozzon létre európai normáknak megfelelő érdekegyeztető tanácsot!
- Töröljék el a szakszervezetek működését és jogait korlátozó rendelkezéseket, így a reprezentativitásra vonatkozó szabályokat, és vonják vissza a szakszervezeti tagdíjak munkáltató által történő átutalását tiltó rendelkezéseket is.
- Legyen egységes Oktatási Minisztérium!